
14U WALL MOUNT NETWORK RACK IT EQUIPMENT PATCH PANEL BRACKET
14U WALL MOUNT NETWORK RACK IT EQUIPMENT PATCH PANEL BRACKET
Key Features
- 14U WALL MOUNT RACK: This 19-inch wide low profile wall mounted rack has a maximum mounting depth of 14 in (35 cm), recommended for networking equipment up to 12 in deep, leaving 2 in for cable routing; Maximum weight capacity of 77 lbs (35 kg)
- EASY TO INSTALL: The 2U wall-mounting patch panel bracket ships fully assembled and comes complete with M6 screws and M6 square cage nuts for easier equipment installation & includes wall mounting hardware; Predrilled wall mounting holes spaced 16"" apart
- COLD-ROLLED STEEL CONSTRUCTION: The wall mounting rack features a 1/16 in (1.5 mm) thick solid steel design for ultimate durability and to ensure a safe and sturdy mounting solution
- EASY CABLE MANAGEMENT: Built with efficiency in mind, the small wall mount patch panel bracket has rear cable opening slot for in-wall cable routing in your network closet, server room, wiring closet, classroom
- STARTECH.COM ADVANTAGE: IT professionals choice for over 30 years; This 14U wall mount rack backed for life by StarTech.com, including free 24/5 North America based multi-lingual tech support
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Sturdy Construction & Easy Installation
The mounting bracket features an all-steel design and is suitable for mounting patch panels, or other slim 19in equipment to a wall, and to organize cabling or equipment in your network closet, wiring closet, back office, or IDF. The sturdy steel construction is especially helpful for durability and stability. Also, because The open frame wall rack's mounting holes are positioned 16in. apart, allowing you a simple and secure wall-stud anchoring to your existing construction framework.
Includes Hardware
M6 square cage nuts and M6 screws are included with the wall-mount bracket, additionally, M5x25 mounting screws are included to save you the hassle of sourcing separate mounting hardware.
The RACK-14U-14-BRACKET is backed by a StarTech.com lifetime warranty and free lifetime technical support.
More from the Manufacturer
Tech Specs
| Depth | 19.6" |
|---|---|
| Height | 24.8" |
| Length | 14" |
| Brand Name | StarTech.com |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | Mounting Bracket |
| Product Type | Rack Mount Bracket |
| Compatibility | Startech 14U Wall Mounted Server Rack<b> </b> <p><b> </b></p> |
| Package Contents | <ul> <li>Mounting Bracket</li> <li>25 x M5 Mounting Screws</li> <li>M6 Square Cage Nuts</li> <li>M6 Cage Screws</li> <li>Plastic Washers</li> <li>Plastic Wall Anchors</li> <li>Quick-Start Guide</li> </ul> |
| Application/Usage | Rack |
| Country of Origin | China |
| Weight (Approximate) | 11.02 lb |
Show all 14 specsShow fewer
| Manufacturer Part Number | RACK-14U-14-BRACKET |
|---|---|
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
Datasheets & Resources
Related Products
More in RACK from STARTECH.COM and similar brands
More from STARTECH.COM
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.






