
14 DUAL SCREEN WUXGA PORTABLE WITH USB-C AND PROTECTIVE
14 DUAL SCREEN WUXGA PORTABLE WITH USB-C AND PROTECTIVE
Key Features
- Versatile Portable Monitor: 14" Inch WUXGA (1920x1200p) foldable display provide double the workspace while staying highly portable
- Multiple Viewing Modes: Mirror, Extended, Portrait, Landscape, and Share with enhanced by G-sensor auto-rotation
- Ergonomic Design: Includes tilt, pivot, and a 340° share mode for flexible use in any workflow for all-day comfort
- Flexible Connectivity: The VG1457 supports up to two inputs from laptops, PCs, Macs, and more with UBC-C, including 65W power delivery
- Smart Packaging: Eco friendly easy-open box for streamlined monitor setup
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The ViewSonic VG1457 reimagines the portable monitor experience with dual 14" WUXGA displays in a sleek, foldable form, delivering twice the screen real estate without compromising portability. Whether you're presenting, multitasking, coding, or creating, the VG1457 adapts to your workflow with Mirror, Extended, Portrait, Landscape, and Share modes, supported by a G-sensor for seamless auto-rotation. With USB-C connectivity, including dual display input and 65W Power Delivery, it simplifies your setup and charges your device simultaneously. Built with ergonomic flexibility (tilt, pivot, and 340° share mode), green packaging, and crisp audio, the VG1457 is more than a monitor, it's your mobile productivity hub.
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| Depth | 0.6" |
| Width | 12.2" |
| Height | 8.4" |
| Features | Anti-glare |
| Speakers | Yes |
| Frequency | 50 Hz |
| Brand Name | ViewSonic |
| Brightness | 250 Nit |
| USB Type-C | Yes |
| Energy Star | Yes |
| Screen Mode | WUXGA |
Show all 49 specsShow fewer
| Aspect Ratio | 16:10 |
|---|---|
| Manufacturer | ViewSonic Corporation |
| Product Name | 14" Dual Screen WUXGA Portable Monitor with USB-C and Protective Sleeve |
| Product Type | LED Monitor |
| Product Model | VG1457 |
| Glass Hardness | 3H |
| Screen Surface | Anti-glare |
| Adjustable Stand | Yes |
| Depth with Stand | 0.98" |
| Package Contents | <ul><li>14" Dual Screen WUXGA Portable Monitor with USB-C and Protective Sleeve</li><li>LCD Display</li><li>AC/DC Adapter</li><li>USB Type C Cable</li><li>Protect Cover</li><li>Quick Start Guide</li></ul> |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Width with Stand | 12.21" |
| Country of Origin | China |
| Height with Stand | 8.37" |
| Number of Screens | 2 |
| Screen Size Class | 14" |
| Stand Adjustments | Tilt |
| Maximum Resolution | 1920 x 1200 |
| Number of Speakers | 2 |
| Vertical Frequency | 50 Hz to 170 Hz - USB Type C |
| Number of USB Ports | 2 |
| Backlight Technology | LED |
| Horizontal Frequency | 15 kHz to 82 kHz |
| Viewable Screen Size | 14" |
| Weight (Approximate) | 2.60 lb |
| Native Contrast Ratio | 800:1 |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Dynamic Contrast Ratio | 50,000,000:1 |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Manufacturer Part Number | VG1457 |
| Maximum Power Consumption | 18.50 W |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool Silver (EPEAT Silver) |
| Manufacturer Website Address | http://www.viewsonic.com |
| Energy Efficiency Certification | ENERGY STAR 8.0 |
| Total Number of USB Type-C Ports | 2 |
Related Products
More in DSKDSP from VIEWSONIC SF DISPLAYS and similar brands
More from VIEWSONIC SF DISPLAYS
Other products available from this brand

12.5 PRIVACY FILTER SCREEN PROT 16:9 LAPTOP AG/AS SCREEN PROT.

ACAD VB PEN PAD ID0730 FOR 7.5 WOODPAD PAPER DRAWING PAD NOTEBOOK

21.5 PRIVACY FILTER SCREEN PROT 16:9 MONITOR AG/AS SCREEN PROT.

23.6 PRIVACY FILTER SCREEN PROT 16:9 MONITOR AG/AS SCREEN PROT.
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


