136IN PRECONFIGURED 4K ALL-IN-O WITH 3840X2160 3840HZ HDMI
136IN PRECONFIGURED 4K ALL-IN-O WITH 3840X2160 3840HZ HDMI
Key Features
- STUNNING 4K UHD RESOLUTION: 4K clarity, vibrant colors, and sharp visuals in any lighting environment.
- DURABLE COB TECHNOLOGY: Tight pixel pitch, IP54 dust/moisture resistance, and IK08 impact protection.
- ALL IN ONE INTEGRATION: Built in power, control, and image systems for quick, simple installation.
- FLEXIBLE CONTROL BAR PLACEMENT: Detachable control bar can be mounted separately (up to 30 ft away) or hidden behind the dvLED with optional accessory kits.
- EASY FRONT SERVICEABILITY: Front serviceable LED modules allow for fast maintenance with included suction tool.
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Part of the ViewSonic® LDP Performance Series, the ViewSonic® LDP136-071C all-in-one Direct View LED display delivers the same easy installation and accessibility found in our acclaimed LDM series, but takes visuals to the next level with breathtaking 4K Ultra HD resolution and advanced Chip-on-Board (COB) technology. Built to be a stunning centerpiece in any high-end lobby, boardroom, or auditorium, this 136" Direct View LED display delivers stunning, larger-than-life images. As a true all-in-one solution, the LDP136-071C includes the display, controller, and all components in a single part number, making specification, purchasing, and setup incredibly simple. With a high brightness of 600 nits, an incredible 10,000:1 contrast ratio, and powerful dual 30W speakers, this display provides vibrant, high-impact visuals and immersive sound for an exceptional viewing experience.
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Depth | 1.6" |
| Width | 118.6" |
| Height | 72.2" |
| Serial | Yes |
| Ethernet | Yes |
| Brand Name | ViewSonic |
| Brightness | 600 Nit |
| Mount Type | Wall Mountable |
| USB Type-C | Yes |
| Color Depth | 13-bit |
Show all 62 specsShow fewer
| Color Gamut | 120% Rec. 709 |
|---|---|
| Energy Star | No |
| Pixel Pitch | 30.7 mil |
| Scan Format | 2160p |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| HDCP Version | 2.2 |
| Manufacturer | ViewSonic Corporation |
| Product Name | Preconfigured 4K All-In-One dvLED Displays |
| Product Type | Digital Signage Display |
| Wireless LAN | Yes |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Mount Surface | Wall |
| Product Model | LDP136-071C |
| TAA Compliant | No |
| Product Family | LDP |
| Product Series | LDP |
| Processor Model | RK3399 |
| Standard Memory | 4 GB |
| Maximum LED Life | 11.4 Year |
| Operating System | Android 9.0 Pie |
| Package Contents | <ul><li>Preconfigured 4K All-In-One dvLED Displays</li><li>Power Cord</li><li>LAN Cable</li><li>IR Extender Cable</li><li>Remote Control</li><li>Installation Guide</li><li>Wall Mount</li></ul> |
| Application/Usage | Commercial |
| Country of Origin | China |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Number of Screens | 1 |
| Screen Size Class | 11.33 ft |
| Display Resolution | 3840 x 2160 |
| Display Screen Type | LCD |
| Backlight Technology | Direct View LED |
| Viewable Screen Size | 11.33 ft |
| Weight (Approximate) | 372.58 lb |
| Native Contrast Ratio | 10,000:1 |
| Number of HDMI Inputs | 4 |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| Processor Manufacturer | Rockchip |
| Number of USB 2.0 Ports | 2 |
| Number of USB 3.0 Ports | 1 |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Manufacturer Part Number | LDP136-071C |
| Number of Audio Line Out | 2 |
| Number of HDMI 2.0 Ports | 5 |
| Graphics Controller Model | Mali-T860MP4 |
| Manufacturer Website Address | http://www.viewsonic.com |
| Impact Protection (IK) Rating | IK08 |
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |
| Ingress Protection (IP) Rating | IP54 |
| Additional Warranty Information | <p>3-year limited warranty on parts and labor on-site service</p> |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 3 |
| Graphics Controller Manufacturer | ARM |
Related Products
More in LFD from VIEWSONIC PROAV DISPLAYS and similar brands
CDE12 BUNDLE WITH CDE4312 AND WMK-077 OR WMK-050
43 LED PRESENTATION DISPLAY WITH 3840X2160 450 NITS 1200:1 HDMI

43IN 4K COMMERCIAL DISPLAY 500NITS 5000:1 8GB RAM/32GB STORAGE
More from VIEWSONIC PROAV DISPLAYS
Other products available from this brand

IFP50-SERIES SPARE STYLUS PEN W/DOUBLE TIPS 3-8MM DUAL PACK BLACK

VIEWBOARD MEDIA BOX MOUNTING BR VIEWBOARD MEDIA BOX MOUNTING BRACKE

REMOTE CONTROL RC52A.11 FOR VIEWBOARD IFP50 SERIES

VIEWBOARD CAST DONGLE STORAGE BOX WITH GREY/BLACK
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.