12W APPLE COMPATIBLE 3FT PRO SERIES CHARGE KIT MFI USB-A TO 8PIN
12W APPLE COMPATIBLE 3FT PRO SERIES CHARGE KIT MFI USB-A TO 8PIN
Key Features
- Wall Mounted Charger - Fixed with Non-Retractable Prongs
- 1x USB Type-A Female Port
- 12 Watts of Power
- Compatible with any USB charged device
- Compact travel size
- Color: white
- CE, ROHS, PSE Certifications
- MFi Certified - Made for iPhone, iPad, iPod
- USB 2.0 Compatibility offering 480Mbps data transfer
- 3FT/1M Cable Length
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Enjoy efficient charging with the 4XEM Pro Series. With a total power budget of 12W, this charging kit delivers a fast and efficient charge to your devices, ensuring you never have to wait long for a full battery. The included 3.3ft (1m) white charging cable, which is fully MFi (Made for iPhone/iPad/iPod) certified, guarantees seamless compatibility and reliable performance. Its data rate of 480Mbps enables speedy data transfers while efficiently charging your device.
Designed for convenience and style, the 4XEM Pro Series Apple Compatible Charging Kit is a perfect blend of form and function. The sleek white charger not only complements any environment but also features non-retractable prongs for hassle-free charging and easy portability.
Upgrade your charging experience with the 4XEM Pro Series Apple Compatible Charging Kit. With its reliability, efficiency, and sleek design, this MFi certified kit is the perfect companion for your Apple devices. Say goodbye to slow charging and embrace the convenience and quality that this charging kit brings. Don't miss out on the opportunity to never worry about running out of power again. Get your 4XEM Pro Series Apple Compatible Charging Kit today!
Tech Specs
| Frequency | 60 Hz |
|---|---|
| Brand Name | 4XEM |
| Dimensions | <p>Charger Width - 1.59 in [40.4 mm]</p><p>Charger Height - 1.06 in [26.8 mm]</p><p>Charger Length - 1.69 in [43.0 mm]</p> |
| Color Family | White |
| Manufacturer | 4XEM Corporation |
| Power Source | AC |
| Product Name | Pro Series Apple Compatible Charging Kit - 3FT - MFi Certified iPhone/iPad/iPod |
| Product Type | Charging Kit |
| Color Details | <p>white - charger</p><p>White - cable</p> |
| Input Current | 2.40 A |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Product Color | White |
Show all 20 specsShow fewer
| Material Details | <p>Aluminum-mylar foil cable shield</p> |
|---|---|
| Package Contents | <ul><li> 1x 12W USB-A Charger</li><li> 1x USB-A to Lightning (8-pin) 3ft cable</li></ul> |
| Recommended Usage | iPhone |
| Weight (Approximate) | <p>Charger Weight - 1.27 oz [36 g]</p><p>Charging Cable Weight - 1.6 oz [44g]</p> |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | 4XAPPLKIT3PRO |
| Manufacturer Website Address | http://www.4xem.com |
Datasheets & Resources
Related Products
More in PWROPT from 4XEM and similar brands
More from 4XEM
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



