12RU SWING OUT WALL CABINET PERF
12RU SWING OUT WALL CABINET PERF
Key Features
- Wall-Mounted: Perfect for applications and areas where floor space is at a premium
- Secure: Features a locking perforated front, reversible hinged door
- Rugged Construction: Welded steel construction with 200lb load rating per UL2416
- Adjustable Rack Space: Inside 12 RU EIA rack rails are adjustable
- Bonding and Grounding: UL2416 bonding and grounding
- Deep Footprint: Mount up to 23.5" deep equipment in the cabinet
- Rear Cable Entry: Large cable cut-out at rear of cabinet for large cable bundles through the wall and several smaller cable egress knockouts on rear panel
- Included Cable Rings: Includes front cable management rings
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The Legrand SWM Series wall mount cabinets provide a convenient and easy to use solution, perfect for secure networks, small data closets, retail, educational, edge computing, and all areas where floor space is limited.
The SWM Series wall mount cabinets ship completely assembled which speeds installation time. The hinged, swing out middle section provides easy accessibility to the front and the rear of the equipment while mounted to the wall.
The SWM cabinets are made of rugged welded steel and have a UL 2416 certified load rating of 200 lbs. The small form factor cabinets are PCI compliant, have a 23.5" equipment mounting depth and feature a solid locking door that provides security for the installed equipment.
- Certified load rating of 200 lbs per UL2416
- Full swing handle
- Reversible hinged perforated front locking door
- Vented sides with mounting locations for optional cooling fans
- 12-24 threaded mounting holes
- Universal mounting pattern for industry standard PDUs
- Cable knockouts at top and bottom of fixed rear pan
- Large cutout in rear pan for access to wall
Tech Specs
| Depth | 28" |
|---|---|
| Width | 26" |
| Height | 25" |
| Brand Name | C2G |
| Form Factor | Wall Mountable |
| Rack Height | 12U |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Product Name | 12RU Swing-Out Wall-Mount Cabinet with Perforated Door-Black-TAA |
| Product Type | Rack Cabinet |
| Product Color | Black |
| TAA Compliant | Yes |
Show all 24 specsShow fewer
| Product Family | SWM |
|---|---|
| Product Series | SWM |
| Package Contents | <ul> <li>12RU Swing-Out Wall-Mount Cabinet with Perforated Door-Black-TAA</li> <li>2 x Front Mounting Rails</li> <li>2 x Front Door Lock Keys</li> <li>8 x Cable Management Rings</li> <li>Owner's Manual</li> </ul> |
| Product Material | Steel |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
| Weight (Approximate) | 89 lb |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | SWM12RUPD-26-26 |
| Manufacturer Website Address | http://www.legrand.us |
| Static/Stationary Weight Capacity | 200 lb |
Related Products
More in RACK-C from LEGRAND - APPROVED and similar brands
2RU REAR HORIZ MOUNT BRKT-SWM CABINET
VERT CABLE MGMT KIT 12RU SWM CABINET
BACK PAN LEVER LOCK FOR VWM CABINET
More from LEGRAND - APPROVED
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



