12PORT CAT6 UNSHIELDED WALL MOUNT PATCH PANEL WITH INCLUDED 89D
12PORT CAT6 UNSHIELDED WALL MOUNT PATCH PANEL WITH INCLUDED 89D
Key Features
- 12-Port Cat6 Wall Mount Patch Panel; Compatible with Cat5e and Cat6
- Supports ANSI/EIA/TIA 568-B.2-1 and ISO/IEC 11801; 90° angle type; Operating temperature: -25° - 50° C (-13° - 122° F); Designed for Category 6 cabling
- 10-inch-wide patch panel is well suited for home and SMB applications; Color-coded labeling for T568A and T568B wiring schemes
- Included 89D wall mount bracket for vertical or horizontal installations; Organize cable connections with included ties, and port labeling
- 110 IDC type terminal blocks (use 110 or Krone type tool); Use with TRENDnet TC-PDT Punch Down Tool (sold separately)
- NDAA compliant
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
- 12-Port Cat6 Wall Mount Patch Panel; Compatible with Cat5e and Cat6
- Supports ANSI/EIA/TIA 568-B.2-1 and ISO/IEC 11801; 90° angle type; Operating temperature: -25° - 50° C (-13° - 122° F); Designed for Category 6 cabling
- 10-inch-wide patch panel is well suited for home and SMB applications; Color-coded labeling for T568A and T568B wiring schemes
- Included 89D wall mount bracket for vertical or horizontal installations; Organize cable connections with included ties, and port labeling
- 110 IDC type terminal blocks (use 110 or Krone type tool); Use with TRENDnet TC-PDT Punch Down Tool (sold separately)
TRENDnet's 12-Port Cat6 Unshielded Wall Mount Patch Panel with Included 89D Bracket, model TC-P12C6V, provides a 250MHz connection to 12 x Gigabit RJ-45 Ethernet ports. This 10-inch, Cat6 wall mount patch panel is well suited for both home or SMB applications. Control cable clutter with included removable cable pass-through holders and cable ties. A writing surface above each port allows users to label respective connections. This compact/mini patch panel also includes an 89D wall mount bracket for vertical or horizontal installations. The snap-in style wall mount bracket design provides quick and easy access to cable connections when needed for installation or troubleshooting. Use the Cat6 wall mount patch panel with TRENDnet's Punch Down Tool with 110 and Krone Blades, model TC-PDT, and RJ-11/RJ-45 Crimp/Cut/Strip Tool, model TC-CT68.
PACKAGE CONTENTS
TC-P12C6V
Quick Installation Guide
Mounting Plate
Screws
Tech Specs
| Depth | 2.2" |
|---|---|
| Width | 10" |
| Height | 1.9" |
| Brand Name | TRENDnet |
| Form Factor | Wall Mountable |
| Manufacturer | TRENDnet |
| Product Name | 12-Port Cat6 Unshielded Wall Mount Patch Panel |
| Product Type | Network Patch Panel |
| Product Model | TC-P12C6V |
| Package Contents | <ul> <li>12-Port Cat6 Unshielded Wall Mount Patch Panel</li> <li>Quick Installation Guide</li> <li>Mounting Plate</li> <li>Screws</li> </ul> |
| Country of Origin | China |
| Product Condition | New |
Show all 17 specsShow fewer
| Weight (Approximate) | 15.20 oz |
|---|---|
| Total Number of Ports | 12 |
| Manufacturer Part Number | TC-P12C6V |
| Manufacturer Website Address | http://www.trendnet.com |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 12 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in RACK from TRENDNET - BUSINESS CLASS and similar brands
7FT CAT6 PATCH CABLE GREEN M/M GIGABIT MOLDED RJ45 550MHZ 24 AWG
10FT CAT6 PATCH CABLE WHITE M/M GIGABIT MOLDED RJ45 550MHZ 24 AWG

10FT CAT6 GREEN GIGABIT MOLDED RJ45 M/M 24 AWGPATCH CABLE 550MHZ
More from TRENDNET - BUSINESS CLASS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



