
128GB ULTRA FLAIR USB 3.0 FLASH DRIVE
128GB ULTRA FLAIR USB 3.0 FLASH DRIVE
Request pricing
Pricing for this item is configured per-order. Add it to your inquiry below and we'll send a tailored quote.
Key Features
- 128 GB capacity for storing, sharing and maintaining back up for your important files
- Easily transfer multiple files at once or larger files without error with high-speed USB 3.0 interface
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
SPEED MEETS STYLE
The SanDisk Ultra Flair USB 3.0 flash drive moves your files fast. Spend less time waiting to transfer files and enjoy high-speed USB 3.0 performance of up to 150MB/s. Its durable and sleek metal casing is tough enough to handle knocks with style. And, with password protection, you can rest assured that your private files stay private. Store your files in style with the SanDisk Ultra Flair USB 3.0 flash drive.
FLY THROUGH FILE TRANSFERS
Experience high-speed USB 3.0 performance of up to 150MB/s with the SanDisk Ultra Flair USB 3.0 flash drive. Transfer files faster than standard USB 2.0 drives.
STYLISH AND TOUGH
With a durable metal case, the SanDisk Ultra Flair USB 3.0 flash drive is both sleek and ready to handle unexpected knocks.
PASSWORD-PROTECT YOUR FILES
Share your movies or music, but rest assured that private files can stay private. Easy-to-use password protection lets you limit who sees certain files.
WARRANTY
The SanDisk Ultra Flair USB 3.0 Flash Drive is backed by a five-year limited warranty
Tech Specs
| Width | 0.5" |
|---|---|
| Height | 0.3" |
| Length | 1.7" |
| Brand Name | SanDisk |
| Manufacturer | Western Digital Corporation |
| Product Line | Ultra Flair |
| Product Name | Ultra Flair USB 3.0 Flash Drive |
| Product Type | Flash Drive |
| Host Interface | USB 3.0 |
| Product Family | Ultra Flair |
| Storage Capacity | 128 GB |
| Country of Origin | China |
Show all 15 specsShow fewer
| Windows To Go Certified | No |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | SDCZ73-128G-A46 |
| Manufacturer Website Address | http://www.wdc.com |
Related Products
More in USB-FL from SANDISK and similar brands


32GB SDCZ60-032G-A46 CRUZER GLIDE FLASH DRIVE USB

32GB ULTRA FIT 4X6 INSERT AM

64GB CRUZER BLADE USB FLASH DRIVE
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.