
128GB SDCZ48-128G-A46 ULTRA USB 3.0 FLASH DRIVE
128GB SDCZ48-128G-A46 ULTRA USB 3.0 FLASH DRIVE
Request pricing
Pricing for this item is configured per-order. Add it to your inquiry below and we'll send a tailored quote.
Key Features
- 128 GB capacity provides ample room to store documents, photos, videos and more
- For super-fast data transfer take advantage of USB 3.0 connectivity
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Transfer A Full-Length Movie In Less Than 40 Seconds1
The SanDisk Ultra USB 3.0 Flash Drive combines faster data speeds and generous capacity in a compact, stylish package. Spend less time waiting and transfer files to the drive up to ten times faster than with a standard USB 2.0 drive.1 With storage capacities up to 512GB5, the drive can accommodate your bulkiest media files and documents.
Tech Specs
| Width | 0.9" |
|---|---|
| Height | 0.3" |
| Length | 0.4" |
| Brand Name | SanDisk |
| Manufacturer | Western Digital Corporation |
| Product Line | Ultra |
| Product Name | Ultra USB 3.0 Flash Drive - 128GB |
| Product Type | Flash Drive |
| Host Interface | USB 2.0 |
| Product Family | Ultra |
| Storage Capacity | 128 GB |
| Maximum Read Speed | 130 MB/s |
Show all 14 specsShow fewer
| Manufacturer Part Number | SDCZ48-128G-A46 |
|---|---|
| Manufacturer Website Address | http://www.wdc.com |
Related Products
More in USB-FL from SANDISK and similar brands


32GB SDCZ60-032G-A46 CRUZER GLIDE FLASH DRIVE USB

32GB ULTRA FIT 4X6 INSERT AM

64GB CRUZER BLADE USB FLASH DRIVE
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.