
128GB EXTREME PRO SD 200/140MB/S RW C10 UHS U3
128GB EXTREME PRO SD 200/140MB/S RW C10 UHS U3
Request pricing
Pricing for this item is configured per-order. Add it to your inquiry below and we'll send a tailored quote.
Key Features
- Save time with card offload speeds of up to 200MB/s powered by SanDisIC QuickFlow™ Technology [64GB-1TB] Pair with the SanDisk® Professional PRO-READER SD and microSD™ to achieve maximum speeds (sold separately) [64GB-1TB]
- Shot speeds up to 140MB/s [256GB-1TB] (up to 90MB/s for 64-128GB)
- Shot speeds up to 90MB/s, transfer speeds up to 100MB/s [32GB]
- Perfect for shooting 4K UHD video and sequential burst mode photography
- Capture uninterrupted video with UHS Speed Class 3 (U3) and Video Speed Class 30 (V30)
- Built for and tested in harsh conditions: Temperature-proof, waterproof, shockproof, and X-ray proof
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Our most powerful SD UHS-I memory card yet
Our most powerful SD UHS-I memory card yet saves you time transferring media with read speeds of up to 200MB/s powered by SanDisk® QuickFlow™ Technology. Pair with the SanDisks Professional PRO-READER SD and microSD™ to achieve maximum speeds (sold separately). With shot speeds of up to 140MB/s and UHS speed Class 3 (U3) recording, you're ready to capture high-resolution, stutter-free 4K UHD video.
Perfect for 4K UHD Video
Sometimes speed is what you need. The SanDisk Extreme PRO® SD™ UHS-I card delivers the performance to capture stunning, uninterrupted 4K UHD video.
Stunning Sequential Burst Mode Shots
Rated UHS Speed Class 3 (U3) and Video Speed Class 30 (V30), the SanDisk Extreme PRO' SD'UHS-I card lets you capture sequential burst mode shots without missing a beat.
Durability You Can Count on
Built for and tested in harsh conditions, the SanDisk Extreme PRO® SD™ UHS-I card is temperature-proof, waterproof, shock-proof, and x-ray-proof.
Recover Images You Accidentally Deleted
Includes an offer for RescuePRO® Deluxe 2-year data recovery software, which lets you restore images you accidentally deleted.
Tech Specs
| Width | 0.9" |
|---|---|
| Length | 1.3" |
| Thickness | 82.7 mil |
| Brand Name | SanDisk |
| Manufacturer | Western Digital Corporation |
| Product Line | Extreme PRO |
| Product Name | Extreme PRO 128GB SDXC Card |
| Product Type | SDXC |
| Product Family | Extreme PRO |
| Storage Capacity | 128 GB |
| Country of Origin | Thailand |
| Video Speed Class | V30 |
Show all 17 specsShow fewer
| Maximum Read Speed | 200 MB/s |
|---|---|
| Speed Class Rating | Class 3/UHS-I (U3) |
| Maximum Write Speed | 90 MB/s |
| Manufacturer Part Number | SDSDXXD-128G-ANCIN |
| Manufacturer Website Address | http://www.wdc.com |
Related Products
More in FL-CRD from SANDISK and similar brands

SDSDXVT-032G-ANCIN EXTREME SD 100/60MB/S RW C10 UHS U3 V30 R

32GB EXTREME PRO SD 100/90MB/S RW C10 UHS U3 V

SDSDXV2-064G-ANCIN EXTREME SD 170/80MB/S RW C10 UHS U3 V30 R
More from SANDISK
Other products available from this brand

32GB SDCZ50-032G-A46 CRUZER BLADE FLASH DRIVE USB

32GB SDCZ60-032G-A46 CRUZER GLIDE FLASH DRIVE USB

32GB ULTRA FIT 4X6 INSERT AM

64GB CRUZER BLADE USB FLASH DRIVE
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.