KINGSTON D4/D5 DESKTOP/NOTEBOOK
4GB 3200MHZ DDR4 CL16 DIMM FURY BEAST BLACK
$20.60
128GB 3600MT/S DDR4 CL18 DIMM (KIT OF 4) FURY RENEGADE RGB
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
| RGB | Yes |
|---|---|
| Width | 1.8" |
| Length | 5.3" |
| Thickness | 326.4 mil |
| Brand Name | Kingston |
| CAS Latency | CL18 |
| Form Factor | DIMM |
| Memory Rank | Dual-rank |
| Memory Size | 128 GB |
| Manufacturer | Kingston Technology Company |
| Memory Speed | 3600 MHz |
| Product Line | FURY Renegade |
| Product Name | FURY Renegade 128GB (4 x 32GB) DDR4 SDRAM Memory Kit |
|---|---|
| Product Type | RAM Module |
| Compatibility | <p><b>ASRock Motherboards:</b></p><ul><li> A520M Pro4</li><li> ·B550 PG Riptide</li><li> ·B550M PG Riptide</li><li> ·B560 Pro4</li><li> ·B560M Pro4</li><li> ·B560M Pro4/ac</li><li> ·B560M Steel Legend</li><li> ·B560M-HDV</li><li> ·B560M-HDV R2.0</li><li> ·B560M-HDV-A</li><li> ·B560M-HDV-A R2.0</li><li> ·B560M-ITX/ac</li><li> ·B660 Pro RS</li><li> ·B660 Steel Legend</li><li> ·B660M PG Riptide</li><li> ·B660M Phantom Gaming 4</li><li> ·B660M Pro RS</li><li> ·B660M Pro RS/ax</li><li> ·B660M Steel Legend</li><li> ·B660M-C</li><li> ·B660M-HDV</li><li> ·B660M-ITX/ac</li><li> ·H570 Phantom Gaming 4</li><li> ·H570 Steel Legend</li><li> ·H570M Pro4</li><li> ·H570M-ITX/ac</li><li> ·H670 PG Riptide</li><li> ·H670 Steel Legend</li><li> ·H670M Pro RS</li><li> ·H670M-ITX/ax</li><li> ·X570S PG Riptide</li><li> ·Z590 Extreme</li><li> ·Z590 Extreme WiFi 6E</li><li> ·Z590 OC Formula</li><li> ·Z590 PG Velocita</li><li> ·Z590 Phantom Gaming 4</li><li> ·Z590 Phantom Gaming 4/ac</li><li> ·Z590 Phantom Gaming 4/ac+</li><li> ·Z590 Phantom Gaming-ITX/TB4</li><li> ·Z590 Pro4</li><li> ·Z590 Steel Legend</li><li> ·Z590 Steel Legend WiFi 6E</li><li> ·Z590 Taichi</li><li> ·Z590-C/ac</li><li> ·Z590-C/ax</li><li> ·Z590M Phantom Gaming 4</li><li> ·Z590M Pro4</li><li> ·Z590M-ITX/ax</li><li> ·Z690 Extreme</li><li> ·Z690 Extreme WiFi 6E</li><li> ·Z690 PG Riptide</li><li> ·Z690 Phantom Gaming 4</li><li> ·Z690 Pro RS</li><li> ·Z690 Steel Legend</li><li> ·Z690 Steel Legend WiFi 6E</li><li> ·Z690-C/AC</li><li> ·Z690M Phantom Gaming 4</li></ul><p><b>ASUS Motherboards:</b></p><ul><li> EX-B660M-V5 D4</li><li> EX-B660M-V5 PRO D4</li><li> PRIME B660M-A AC D4</li><li> PRIME B660M-A D4</li><li> PRIME B660M-A D4-CSM</li><li> PRIME B660M-A WIFI D4</li><li> PRIME B660M-A WIFI D4-CSM</li><li> PRIME B660M-K D4</li><li> PRIME B660M-K D4-CSM</li><li> PRIME B660-PLUS D4</li><li> PRIME B660-PLUS D4-CSM</li><li> PRIME B760M-A AX D4</li><li> PRIME B760M-A D4</li></ul><p>https://www.kingston.com/en/memory/search/systemdevices?partid=KF436C18RB2AK4%2F128</p><p><br /></p> |
| Error Checking | Non-ECC |
| Memory Voltage | 1.35 V |
| Number of Pins | 288-pin |
| Product Family | FURY Renegade |
| Memory Standard | DDR4-3600/PC4-28800 |
| Device Supported | Motherboard |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Number of Modules | 4 x 32GB |
| Signal Processing | Unbuffered |
| Manufacturer Part Number | KF436C18RB2AK4/128 |
| Manufacturer Website Address | http://www.kingston.com |
More in STDMEM from KINGSTON D4/D5 DESKTOP/NOTEBOOK and similar brands

Other products available from this brand
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.
Actual pricing depends on volume, configuration, and current promotions. Reach out and we'll put together a real quote — often below this number.