128GB 3600MT/S DDR4 CL18 DIMM (KIT OF 4) FURY BEAST RGB
128GB 3600MT/S DDR4 CL18 DIMM (KIT OF 4) FURY BEAST RGB
Key Features
- Allow convenient and fast access to the stored information your computer is actively using for maximum efficiency
- Up to 3600 MHz speed with unbuffered signal and CL18 latency for smooth computer performance
- DIMM 128 GB of memory can produce approx. 10K MIPS and as a result, your system gets more room to run complex apps.
- DDR4-3600/PC4-28800 interface synchronizes electrical and clock signals for an efficient data transfer rate
- 4 x 32GB modules for dependable storage efficiency and maximum convenience
- 288-pin for enhanced, dependable system performance with maximum usability
- CL18 CAS latency for reliable, fast response and improved performance
- DIMM form factor with 288-pin and 128 GB memory size for enhanced performance and speed to allow maximum usability
- Unbuffered signal processing allows higher accuracy and enhanced ram module performance
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Kingston FURY Beast DDR4 RGB Memory
Kingston FURY™ Beast DDR4 RGB memory upgrades the style and performance of any system. Featuring stunning RGB lighting to complement the sleek black heat spreader and impressive speeds up to 3733MT/s. Choose between Intel® XMP Certified & XMP-Ready profiles, Ready for AMD Ryzen™, or go for Plug N Play automatic overclocking at 2666MT/s to get the boost you need for work and play.
Features
- Sleek low-profile RGB lighting
- Patented Kingston FURY Infrared Sync Technology
- Intel® XMP Certified and XMP-Ready
- Ready for AMD Ryzen
- Speeds up to 3733MT/s and kit capacities up to 128GB
- Plug N Play functionality at 2666MT/s
Tech Specs
| RGB | Yes |
|---|---|
| Width | 1.7" |
| Length | 5.3" |
| Thickness | 322.8 mil |
| Brand Name | Kingston |
| CAS Latency | CL18 |
| Form Factor | DIMM |
| Memory Size | 128 GB |
| Manufacturer | Kingston Technology Company |
| Memory Speed | 3600 MHz |
| Package Type | Retail |
| Product Line | FURY Beast |
Show all 27 specsShow fewer
| Product Name | FURY Beast 128GB (4 x 32GB) DDR4 SDRAM Memory Kit |
|---|---|
| Product Type | RAM Module |
| Error Checking | Non-ECC |
| Memory Voltage | 1.35 V |
| Number of Pins | 288-pin |
| Product Family | FURY Beast |
| Memory Standard | DDR4-3600/PC4-28800 |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Number of Modules | 4 x 32GB |
| Signal Processing | Unbuffered |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | KF436C18BB2AK4/128 |
| Environmental Certification | Hazard Assessment of Perfluorooctane Sulfonate (PFOS) |
| Manufacturer Website Address | http://www.kingston.com |
Datasheets & Resources
Related Products
More in STDMEM from KINGSTON D4/D5 DESKTOP/NOTEBOOK and similar brands
4GB 1600MHZ DDR3L DIMM CL11 1.35V

4GB 3200MHZ DDR4 NON-ECC CL22 DIMM 1RX16
8GB 1600MHZ DDR3L DIMM CL11 1.35V
More from KINGSTON D4/D5 DESKTOP/NOTEBOOK
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


