10M FIBER SMF LC/ST 9/125 DUPLEX YELLOW PATCH CORD
10M FIBER SMF LC/ST 9/125 DUPLEX YELLOW PATCH CORD
Key Features
- Provides a simple and efficient way to connect multiple devices within your business network, ensuring smooth communication and reliable data transfer
- Features fiber optic cable type to deliver high-bandwidth data transmission with minimal signal loss, ensuring optimal performance in network setups
- Molded feature enhances usability and operational efficiency, providing reliable performance and simplifying everyday connectivity tasks
- ST Network - Male delivers stable signal routing to network devices for uninterrupted communication and system integration
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Cost-effective solution that provides high bandwidth and transmission rates over longer distances. With LC to ST termination, this high quality fiber optic patch cable is specifically designed for gigabit ethernet applications. The patented injection molding process provides each connection greater durability in resisting pulls, strains and impacts from cabling installs.
Each cable is 100% optically inspected and tested for insertion loss before you receive it. A pull-proof jacket design surrounds the popular 9/125 Single-mode fiber, immune to electrical interference.
Tech Specs
| Features | Crush Resistant |
|---|---|
| Brand Name | C2G |
| Cable Type | Fiber Optic |
| Cable Length | 32.81 ft |
| Color Family | Yellow |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Product Name | Fiber Jumper |
| Product Type | Network Cable |
| Product Color | Yellow |
| Shipping Width | 0.50" |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Shipping Height | 6" |
Show all 27 specsShow fewer
| Device Supported | Network Device |
|---|---|
| Fiber Optic Mode | Single-mode |
| Country of Origin | Hong Kong |
| Cable Characteristic | Patch Cable |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | 37483 |
| Certifications & Standards | OFNR-rated |
| Connector Type on First End | LC Network - Male |
| Connector Type on Second End | ST Network - Male |
| Manufacturer Website Address | http://www.legrand.us |
| Shipping Weight (Approximate) | 8 oz |
| Connector on First End Details | 2 x LC Network - Male |
| Connector on Second End Details | 2 x ST Network - Male |
| Fiber Optic Cable Core/Cladding Specification | 9/125 µm |
Related Products
More in FIBER from LEGRAND - DATA and similar brands
MMF LC/LC F/F DUPLEX PLASTIC COUPLER
SMF LC/LC F/F DUPLEX PLASTIC COUPLER
1M FIBER LC/SC SMF 9/125 SIMPLEX YELLOW PATCH CABLE
More from LEGRAND - DATA
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



