10M FIBER OPTIC MMF LC/ST 62.5/125 DUPLEX PVC PATCH CORD
10M FIBER OPTIC MMF LC/ST 62.5/125 DUPLEX PVC PATCH CORD
Key Features
- Network cable provides secure access to networked data, ensuring swift and dependable connectivity for consistent system performance
- Features fiber optic cable type to deliver high-bandwidth data transmission with minimal signal loss, ensuring optimal performance in network setups
- Molded feature ensures dependable operation and improved usability, delivering consistent performance for everyday connectivity needs
- ST Network - Male provides a stable connection with network devices, supporting uninterrupted signal transmission and system integration
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
With LC to ST termination, this high quality fiber optic patch cable is specifically designed for fast ethernet, ATM and gigabit ethernet applications. The small LC connectors satisfy the need for higher port density both in the telecom room and the work area, and offer twice the port density of traditional SC and ST fiber connectors. The LC connector with its RJ-style latch clip design is easy to engage and disengage, and gives each connection greater durability in resisting pulls, strains, snags, and impacts during cabling installs and maintenance. The ST connector features a bayonet locking system.
The patented injection molding process provides each connection greater durability in resisting pulls, strains and impacts from cabling installs.
Each cable is 100% optically inspected and tested for insertion loss before you receive it. A pull-proof jacket design surrounds the popular 62.5/125 multimode fiber, immune to electrical interference.
Tech Specs
| Features | Flex Resistant |
|---|---|
| Brand Name | C2G |
| Cable Type | Fiber Optic |
| Jacket Type | Plenum |
| Cable Length | 32.81 ft |
| Color Family | Orange |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Product Name | 10m LC-ST 62.5/125 OM1 Duplex Multimode PVC Fiber Optic Cable - Orange |
| Product Type | Network Cable |
| Product Color | Orange |
| Shipping Width | 9" |
| Shipping Height | 0.50" |
Show all 26 specsShow fewer
| Device Supported | Network Device |
|---|---|
| Fiber Optic Mode | Multi-mode |
| Country of Origin | Hong Kong |
| Cable Characteristic | Patch Cable |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | 33168 |
| Connector Type on First End | LC Network - Male |
| Connector Type on Second End | ST Network - Male |
| Manufacturer Website Address | http://www.legrand.us |
| Shipping Weight (Approximate) | 2.56 oz |
| Connector on First End Details | 2 x LC Network - Male |
| Connector on Second End Details | 2 x ST Network - Male |
| Fiber Optic Cable Core/Cladding Specification | 62.5/125 µm |
Related Products
More in FIBER from LEGRAND - DATA and similar brands
MMF LC/LC F/F DUPLEX PLASTIC COUPLER
SMF LC/LC F/F DUPLEX PLASTIC COUPLER
1M FIBER LC/SC SMF 9/125 SIMPLEX YELLOW PATCH CABLE
More from LEGRAND - DATA
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



