10GBS SINGLE PORT SFP+ PCIE X8 NIC CARD FOR INTEL WITH
10GBS SINGLE PORT SFP+ PCIE X8 NIC CARD FOR INTEL WITH
Key Features
- 10Gigabit Ethernet Card guarantees a faster and efficient networking interface to client, server or workstation with maximum connectivity reliability
- This 4000 MB/s bandwidth PCI Express 2.0 x8 adapter ensures easy connectivity and plug-in form-factor for affordable and reliable Ethernet network
- Add your computer to your home or office network with this single port 10gigabit ethernet card conveniently
- Supports optical fiber cable to span longer distances and provides data transmission rates par excellence between servers and network components
- With the 10GBase-SR technology get up to 10Gbps data transfer rate over the optical fiber cable
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Axiom's family of network server adapters provide a wide-range of solutions to boost network performance and improve IT flexibility. Available band-widths range from 100Mbs to 100Gbs on interfaces ranging from 32-Bit PCI to PCIe 4.0 x16. Each adapter provides standard connector options from single port, dual port, quad ports in copper and/or fiber-based connections.
Axiom network interface cards accelerate applications with enterprise-proven connectivity. These solutions are available for designated branded OEM systems. Each Axiom network adapter is 100-percent tested to ensure long-term reliability and performance in high transaction and mission-critical applications.
- Optimized for virtualization.
- Maximizes I/O consolidation with high performance ports.
- Leverages and protects existing IT investments.
- Delivers cost reductions in operating expense and total cost expense.
- Provide connectivity and scalability required for enterprise environments.
- Deliver enterprise-class connectivity.
- Supports both data and storage I/O with an adapter that can integrate with your existing Fibre Channel and Ethernet networks, extending the value of your network investments.
- Achieve convergence - Run concurrent TCP/IP and storage (iSCSI or Fibre Channel) traffic over a single link.
- Includes Full Height and Half Height Mounting Brackets
Tech Specs
| Depth | 2.7" |
|---|---|
| Width | 0.6" |
| Height | 6.5" |
| Brand Name | Axiom |
| Form Factor | Plug-in Card |
| Manufacturer | Axiom Memory Solutions |
| Product Name | PCIe x8 10Gbs Single Port Fiber Network Adapter for Intel |
| Product Type | 10Gigabit Ethernet Card |
| Host Interface | PCI Express 2.0 x8 |
| Device Supported | Server |
| Network Technology | 10GBase-SR |
| Expansion Slot Type | SFP+ |
Show all 17 specsShow fewer
| Media Type Supported | Optical Fiber |
|---|---|
| Weight (Approximate) | 4.32 oz |
| Total Number of Ports | 1 |
| Manufacturer Part Number | E10G41BFSR-AX |
| Manufacturer Website Address | http://www.axiommemory.com |
Related Products
More in FIBR-C from AXIOM and similar brands
More from AXIOM
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



