California Proposition 65 Warning
10GB-SR XFP 850NM 550M MMF LC LIFETIME WARR 100 PERCENT APP
10GB-SR XFP 850NM 550M MMF LC LIFETIME WARR 100 PERCENT APP
Key Features
- XFP offers better usage with maximum efficiency and convenience
- 10GBase-SR network technology for convenient, easy sharing of data and information over the network with maximum internet usage feasibility
- Optimize the network's performance with 10 Gigabit Ethernet connectivity
- Optical Fiber media support for a dependable and productive connectivity
- Typically used for short distance, multi-mode fiber optic is ideal to carry data and transmit audio/video applications within a building
- Hot-swappable form factor allows hassle-free and easy usage with increased efficiency
- XFP with data networking application/usage for reliability and maximum efficiency
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
ENET offers the most complete line of OEM compatible transceivers spanning across 50 manufacturers. ENET compatible optics provide a cost-effective, 100% guaranteed compatible solution compared OEM products at a fraction of the price without sacrificing quality or functionality. ENET offers unparalleled quality by performing the most complete and comprehensive testing in the industry. Each optic is individually tested at 100% capacity in the latest network traffic generating equipment for latency, packet loss, frame errors, transmit power (Tx) and receive power (Rx). All ENET transceivers are individually serialized and programmed for their specific application and undergo testing in those specific platforms to ensure 100% compatibility and functionality. Programming involves specific values and algorithms to ensure proper operating software recognition and seamless integration with original OEM and other NON-OEM transceivers. ENET compatible transceiver solutions meet IEEE Standards for optimum performance and reliability as well as RoHS and MSA (Multi-Source Agreement) compliant for form, fit, and function in all MSA compliant switching and routing platforms. All ENET transceivers are backed by a lifetime warranty and are available in TAA compliant versions.
Tech Specs
| Depth | 2.8" |
|---|---|
| Width | 0.7" |
| Height | 0.3" |
| Brand Name | ENET |
| Form Factor | Hot-swappable |
| Manufacturer | NSI Industries |
| Product Name | XFP-10G-MM-SR-ENC XFP Transceiver Module |
| Product Type | XFP |
| Compatibility | <ul><li>MSA Compliant</li></ul><p><b>Cisco Networking Products:</b></p><ul><li>14X10GBE-WL-XFP</li><li>20X10GBE-WL-XFP</li><li>76-ES+T-2TG</li><li>76-ES+T-4TG</li><li>76-ES+XC-20G3C</li><li>76-ES+XC-20G3CXL</li><li>76-ES+XC-40G3C</li><li>76-ES+XC-40G3CXL</li><li>76-ES+XT-2TG3C</li><li>76-ES+XT-2TG3CXL</li><li>76-ES+XT-4TG3C</li><li>76-ES+XT-4TG3CXL</li><li>7600-ES+2TG3C</li><li>7600-ES+2TG3CXL</li><li>7600-ES+4TG3C</li><li>7600-ES+4TG3CXL</li><li>7600-ES20-10G3C</li><li>7600-ES20-10G3CXL</li><li>A9K-2T20GE</li><li>A9K-4T-B</li><li>A9K-4T-E</li><li>A9K-8T/4-B</li><li>A9K-8T/4-E</li><li>SCE8000-2X10GE-E</li><li>SCE8000-4X10GE-E</li><li>SPA-1X10GE-L-V2</li><li>SPA-1X10GE-WL-V2</li><li>SPA-1XTENGE-XFP</li><li>SPA-OC192POS-XFP</li></ul> |
| Product Model | XFP-10G-MM-SR-ENC |
| Connector Type | LC |
| Application/Usage | Optical Network |
Show all 25 specsShow fewer
| Packaged Quantity | 1 |
|---|---|
| Network Technology | 10GBase-SR |
| Ethernet Technology | 10 Gigabit Ethernet |
| Fiber Mode Supported | Multi-mode |
| Media Type Supported | Optical Fiber |
| Weight (Approximate) | 0.66 lb |
| Total Number of Ports | 1 |
| Additional Information | <ul><li>Standard Warranty: Lifetime Replacement</li></ul> |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Interfaces/Ports Details | 1 x LC Duplex 10GBase-SR Network |
| Manufacturer Part Number | XFP-10G-MM-SR-ENC |
| Manufacturer Website Address | https:/siindustries.com/ |
Related Products
More in TRANS from ENET - OPTICS and similar brands
More from ENET - OPTICS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



