
10FT WHITE USB-A TO USB-C CABLE CHARGER CORD USB 2.0 DATA TRANSFER
10FT WHITE USB-A TO USB-C CABLE CHARGER CORD USB 2.0 DATA TRANSFER
Key Features
- USB-A TO USB-C CHARGING: High quality USB-A to Type-C cable delivers 3A output for fast charging portable USB-C devices; Connect this cable to a USB-A wall charger, power bank, or charge/access your phone/tablet from a USB-A host
- QUALITY CONSTRUCTION: Nickel-plated connectors rated beyond 10,000 insertion cycles; Robust strain reliefs with 8mm bend radius; Durable TPE outer jacket is non-toxic, halogen-free and RoHS compliant; Aluminum braided shield for enhanced EMI protection
- APPLICATIONS: Ideal for fast charging phones and other small peripherals; Supports USB 2.0 (480Mbps) for general use, including file transfer and device synchronization when connected to a USB-A host computer or external storage
- PERFORMANCE: Supports 15W/3A Fast Charge; USB 2.0 (480Mbps); Length: 10-foot (3-meter); Color: White; O.D.: 0.16in (4mm); Jacket: TPE w/Aluminum Braided Shield; NOTE: USB-C video (DP Alt Mode) is not supported
- COMPATIBILITY: Compatible with a wide range of USB-C devices including iPhone 15 [Plus/Pro/Max] and up, Samsung Galaxy S8 & up, Google Pixel, USB-C portable monitors Asus ZenScreen/ProArt, iPad Pro, MacBook Air/Pro, Surface Book, and more
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Charge a USB Type-C mobile device or transfer files to a USB-A host computer with this high-quality USB-A to Type-C cable. The USB-A to USB-C charger cord supports up to 15W and 3A output for fast charging. It supports USB 2.0 (480Mbps) transfer rates and is suitable for general use.
Quality Construction
Designed for frequent or daily use, the USB-A to USB-C Charger Cable features a rugged TPE outer jacket for increased wear resistance. Its flexible strain relief and nickel-plated connectors are designed to withstand over 10,000 insertion cycles, enhancing its durability and longevity.
Charge Mobile Devices
The 10ft (3m) USB Charging Cable is the ideal length for larger desk workstations or for use in locations where extra length is desired.
Facilitating up to 3A of output, the USB-C Charger Cord can fast-charge a smartphone or tablet. To use, connect the cable from a USB-C device to a USB-A wall charger.
Tech Specs
| Width | 0.6" |
|---|---|
| Height | 0.3" |
| Features | EMI Protection |
| Shielding | Yes |
| Brand Name | StarTech.com |
| Cable Type | USB/USB-C |
| Cable Length | 10 ft |
| Color Family | White |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | USB/USB-C Data Transfer Cable |
| Product Type | Data Transfer Cable |
| Compatibility | <p><strong>Apple Devices:</strong></p><ul><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>iPhone 15</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>iPhone 15 Plus</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>iPhone 15 Pro</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>iPhone 15 Max</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>iPad Pro</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>MacBook Air</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>MacBook Pro</li></ul><p><strong>Asus Monitors:</strong></p><ul><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>ZenScreen</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>ProArt</li></ul><p><br></p><p>Microsoft Surface Book</p><p>Samsung Galaxy S8</p><p>Google Pixel</p> |
Show all 31 specsShow fewer
| Product Color | White |
|---|---|
| Jacket Material | Thermoplastic Elastomer (TPE) |
| Device Supported | Computer |
| Product Material | Polyamide Resin |
| Connector Plating | Nickel |
| Packaged Quantity | 1 |
| Data Transfer Rate | 480 Mbit/s |
| Shielding Material | Braided Aluminum |
| American Wire Gauge | 23/28 AWG |
| Weight (Approximate) | 0.21 lb |
| Environmental Compliance | Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
| Manufacturer Part Number | USB2AC10FWHE |
| Connector Type on First End | USB 2.0 Type A - Male |
| Connector Type on Second End | USB 2.0 Type C |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
| Connector Gender on First End | Male |
| Connector Gender on Second End | Male |
| Connector on First End Details | 1 x 4-pin USB 2.0 Type A - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x USB 2.0 Type C - Male |
Datasheets & Resources
Related Products
More in PWROPT from STARTECH.COM and similar brands
More from STARTECH.COM
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.






