California Proposition 65 Warning
10FT USB A TO B CABLE USB 2.0 USB A TO B MALE PRINTER CABLE CORD
10FT USB A TO B CABLE USB 2.0 USB A TO B MALE PRINTER CABLE CORD
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The USBFAB_10 10ft USB A-to-B cable features one USB 'A' male connector and one USB 'B' male connector, providing a high quality connection to USB 2.0 peripherals such as USB printers, scanners or external USB hard drives.
Constructed of only top quality materials and expertly designed for durability, this USB 2.0 A-B cable is backed by StarTech.com's Lifetime Warranty.
Tech Specs
| Conductor | Copper |
|---|---|
| Brand Name | StarTech.com |
| Cable Type | USB/USB-B |
| Cable Length | 10 ft |
| Color Family | Beige |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | USB cable - 4 pin USB Type A (M) - 4 pin USB Type B (M) - 10 ft |
| Product Type | Data Transfer Cable |
| Compatibility | <ul><li>Printer</li><li>Scanner</li><li>USB Hub</li></ul> |
| Product Color | Beige |
| Product Model | USBFAB_10 |
| Shipping Width | 4.92" |
Show all 36 specsShow fewer
| WEEE Statement | https://media.startech.com/cms/pdfs/usbfab_10_weee.pdf |
|---|---|
| Shipping Height | 0.87" |
| Device Supported | PC |
| Connector Plating | Nickel |
| Country of Origin | China |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Data Transfer Rate | 480 Mbit/s |
| REACH free of SVHC | Yes |
| Weight (Approximate) | 0.22 lb |
| REACH Declaration URL | https://media.startech.com/cms/pdfs/usbfab_10_rohs.pdf |
| EU RoHS Declaration URL | https://media.startech.com/cms/pdfs/usbfab_10_rohs.pdf |
| Environmental Compliance | Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | USBFAB_10 |
| Connector Type on First End | USB 2.0 Type A - Male |
| Environmental Certification | EU RoHS |
| Connector Type on Second End | USB Type B - Male |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
| Connector Gender on First End | Male |
| Shipping Weight (Approximate) | 3.52 oz |
| Connector Gender on Second End | Male |
| Connector on First End Details | 1 x 4-pin USB 2.0 Type A - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x 4-pin USB Type B - Male |
| End of Life Manual Availability | Yes |
Datasheets & Resources
Related Products
More in USB from STARTECH.COM and similar brands
More from STARTECH.COM
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.






