10FT COMPUTER POWER CORD TAA NEMA 5-15P TO LOCKING C13 125V 15A
10FT COMPUTER POWER CORD TAA NEMA 5-15P TO LOCKING C13 125V 15A
Key Features
- DELIVER RELIABLE POWER: Connect desktop PCs, monitors, and IT peripherals to a wall outlet or PDU using this 10ft (3m) NEMA 5-15P to Locking C13 AC power cord; Built with 14AWG 100% copper wire and rated for up to 125V at 15A for safe, indoor deployments
- MINIMIZE POWER INTERRUPTIONS: Keep mission-critical devices powered with a locking C13 connector that resists unintentional unplugging due to vibration, tension, or handling; Ensure reliable power delivery to mounted equipment with limited access
- BUILT AND CERTIFIED FOR SAFETY: UL Listed power cord for professional use with a VW-1 flame-rated jacket; Flexible SJT construction simplifies routing through compact racks and trays common in on-prem and edge data centers and server rooms
- REPLACE OLD POWER CORDS: Replace worn or unreliable power cords with this locking C13 cable that stays securely connected; The NEMA 5-15P plug fits standard North American outlets, and the locking IEC 60320 C13 works with most PCs, monitors, and printers
- THE IT PRO'S CHOICE: Our power cords are rigorously tested in our in-house Innovation Lab for reliable performance, durable construction, and compatibility across a variety of devices; Backed by free lifetime 24/5 multi-lingual technical assistance
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The IT Pro's Choice
StarTech.com's power cables are designed by IT professionals. We design our products to meet the technical requirements of wide variety of applications. Our in-house specialists subject our products to multiple rounds of comprehensive testing, designed to emulate real-world operational conditions. Third-party labs test our products to confirm compliance with the latest safety standards. StarTech.com manufactures standard and heavy-duty power cords, extension cords, medical-grade cords, power splitter cables, and power cords featuring passthrough outlets. These products are produced in various lengths, with a range of connector ends, jacket types, and wire gauges. Our power cable products are chosen by IT professionals worldwide for the following reasons:.
- Certified for performance and safety - Manufactured using UL listed components to meet UL62 and UL817 compliance standards
- Reduced environmental impact and safe disposal by adhering to the rules, regulations, and directives stipulated by REACH and RoHS
- 100% Copper wiring tested for continuity and conductivity, ensuring maximum performance and reliability
- Temperature chamber tested to ensure reliable performance across a range of environmental conditions
Backed for life by StarTech.com, our brand is trusted throughout the IT ecosystem and used by over 80% of Fortune 500 companies.
Tech Specs
| Gauge | 14 |
|---|---|
| Width | 1.2" |
| Height | 1" |
| Features | Heavy Duty |
| Brand Name | StarTech.com |
| Cord Length | 10 ft |
| Color Family | Black |
| Localization | North America |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | Standard Power Cord |
| Product Type | Standard Power Cord |
| Product Color | Black |
Show all 35 specsShow fewer
| TAA Compliant | Yes |
|---|---|
| Current Rating | 15 A |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Voltage Rating | 125 V AC |
| Jacket Material | Service Junior Thermoplastic (SJT) |
| Device Supported | PDU |
| Connector Plating | Nickel |
| Packaged Quantity | 1 |
| Conductor Material | Copper |
| Number of Conductors | 3 |
| Weight (Approximate) | 0.60 lb |
| Environmental Compliance | Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
| First End Connector Type | NEMA 5-15P |
| Manufacturer Part Number | 10FT-LC15A-POWERCORD |
| Second End Connector Type | IEC 60320 C13 |
| Certifications & Standards | <ul><li>UL Listed</li><li>VW-1 flame-rated</li></ul> |
| First End Connector Detail | 1 x 3-pin Nema 5-15p Male |
| Maximum Storage Temperature | 221°F (105°C) |
| Minimum Storage Temperature | -4°F (-20°C) |
| Second End Connector Detail | 1 x 3-pin IEC 60320 C13 Female |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
| Maximum Operating Temperature | 221°F (105°C) |
| Minimum Operating Temperature | -4°F (-20°C) |
Datasheets & Resources
Related Products
More in USB from STARTECH.COM and similar brands
More from STARTECH.COM
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.






