
10FT 250V POWER EXTENSION CABLE IE320C13 TO IEC320C14 BLACK
10FT 250V POWER EXTENSION CABLE IE320C13 TO IEC320C14 BLACK
Key Features
- 10 Foot Computer Power Extension Cord
- 10' Monitor Power Extension Cable
- 3-pin male-to-female shroud power connector
- SJT-Rated Jacket | 250V | 14AWG
- TAA Compliant
- C13 IEC to C14 IEC
- C2G Lifetime Warranty
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Make your work environment more flexible and efficient. This heavy duty 14 AWG cord is designed to work with monitors, scanners, printers, and other devices that use the 3-pin male-to-female shroud power connector. Plus it features a fully molded design for maximum durability and long life.
The female connector plugs directly into the device while the male connector plugs into another power cord, or auxiliary power port on power supply for auto power when the system is turned on.
Tech Specs
| Frequency | 50 Hz |
|---|---|
| Brand Name | C2G |
| Cord Length | 10 ft |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Product Name | 10ft 14 AWG 250 Volt Power Extension Cord (IEC320C14 to IEC320C13) |
| Product Type | Power Extension Cord |
| Compatibility | <ul><li>Monitors</li><li>Scanners</li><li>Printers</li></ul> |
| Product Color | Black |
| Voltage Rating | 250 V AC |
| Country of Origin | Taiwan |
| Weight (Approximate) | 1.07 lb |
Show all 19 specsShow fewer
| Additional Information | <p>16 AWG</p> |
|---|---|
| First End Connector Type | IEC 60320 C13 |
| Manufacturer Part Number | 30824 |
| Second End Connector Type | IEC 60320 C14 |
| First End Connector Detail | 1 x 3-pin IEC 60320 C13 Male |
| Second End Connector Detail | 1 x 3-pin IEC 60320 C14 Female |
| Manufacturer Website Address | http://www.legrand.us |
Datasheets & Resources
Related Products
More in PWRCBL from LEGRAND AV - C2G and similar brands
More from LEGRAND AV - C2G
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.




