
1024X768 4000AL 15000:1 CONTRAST 3D COMPATIBLE TR0.616 H
1024X768 4000AL 15000:1 CONTRAST 3D COMPATIBLE TR0.616 H
Key Features
- XGA (1024x768p) short-throw lamp projector with bright 4,000 ANSI lumens
- Projects screen sizes from 30" to 300" with a throw distance of 3.9 ft - 43 ft; displays a 100" image from 13 ft
- Setup options include 0.8x-2.0x digital zoom, V keystone, and auto keystone
- The projector can be configured for automatic turn on and off
- This projector supports table placement or ceiling installation; compatible with ViewSonic mounts PJ-WMK-305 or PJ-WMK-007
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Light up classrooms and conference rooms alike with the ViewSonic® PS502X WXGA short throw projector.
Featuring 4,000 ANSI lumens of stunning brightness, this powerful business and education projector creates crystal clear images up to 300". And with a 0.616 short throw ratio, this projector is capable of displaying shadow-free 100" images from just 4.3 feet away.
The PS502X projector also comes with multiple connectivity options for greater convenience. Dual HDMI ports empower users to connect multiple devices directly to the projector. Once connected, users can conveniently switch between different input sources at the press of a button. A USB-A port provides power to wireless HDMI dongles for a more convenient streaming experience. Rather than taking your projector to the service center, software updates can be performed easily over a simple USB cable.
With the PS502X projector, you can let your presentations shine with stunning clarity.
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Depth | 9.2" |
| Width | 12.2" |
| Height | 4.5" |
| Security | Kensington Lock |
| Lamp Type | Lamp |
| Brand Name | ViewSonic |
| Lamp Power | 240 W |
| Throw Type | Short Throw |
| Color Family | White |
| Graphic Mode | XGA |
Show all 45 specsShow fewer
| Manufacturer | ViewSonic Corporation |
|---|---|
| Optical Zoom | 2x |
| Product Name | PS502X 4,000 ANSI Lumens XGA Short Throw Business & Education Projector |
| Product Type | DLP Projector |
| Product Color | White |
| Product Model | PS502X |
| Contrast Ratio | 15,000:1 |
| Product Family | PS |
| Product Series | PS |
| Number of Lamps | 1 |
| Speaker Included | Yes |
| Application/Usage | Business |
| Native Resolution | 1024 x 768 |
| Projection Method | Front |
| Output Scan Format | 1080p |
| USB Connector Type | 1 x Type-A |
| Native Aspect Ratio | 4:3 |
| Maximum Focal Length | 7.15 mm |
| Minimum Focal Length | 2.70 mm |
| Weight (Approximate) | 6.33 lb |
| Maximum Vertical Sync | 120 Hz |
| Minimum Vertical Sync | 23 Hz |
| Normal Mode Lamp Life | 4000 Hour |
| Video Signal Standard | HDTV |
| Economy Mode Lamp Life | 12000 Hour |
| Manufacturer Part Number | PS502X |
| Standard Mode Brightness | 4000 lm |
| Maximum Diagonal Image Size | 25 ft |
| Maximum Projection Distance | 12.14 ft |
| Minimum Projection Distance | 27.56" |
| Operating Power Consumption | 295 W |
| Manufacturer Website Address | http://www.viewsonic.com |
| Additional Warranty Information | <p>Three-year limited warranty on parts and labor, 1-year limited warranty on lamp, 1st year free Express Exchange® service**</p> |
Related Products
More in DLP-PR from VIEWSONIC PROAV PROJECTORS and similar brands


4000 LM 1080P HOME BUSINESS PROJ 4000 LM 1080P HOME BUSINESS

DESIGN FOR XBOX 4K HOME PROJECTOR WITH 4000LM3840 X 2160

0.65 1080P DLP LASER PROJECTOR WITH 4000LMTR 0.5 FIXED LENS
More from VIEWSONIC PROAV PROJECTORS
Other products available from this brand

PROJECTOR REPLACEMENT LAMP FOR PA503HD

PROJECTOR REPLACEMENT LAMP FOR PG707X

PROJECTOR REPLACEMENT LAMP FOR PA504W

PROJECTOR REPLACEMENT LAMP FOR PRO9510L PRO9520WL PRO9800WUL
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.