
1024GB KINGSTON FURY RENEGADE G5 PCIE 5.0 M.2 NVME SSD
1024GB KINGSTON FURY RENEGADE G5 PCIE 5.0 M.2 NVME SSD
Key Features
- Store unlimited documents, pictures, and videos with the impressive 1 TB capacity
- Power and energy-efficient design ensures maximum reliability for your SSD
- The write speed of 14000 MB/s enables rapid data transfer, allowing write-related tasks to be completed in seconds and significantly enhancing productivity
- Maximize SSD potential with PCI Express NVMe 5.0 x4, delivering high sustained bandwidth for complex renders
- With the remarkable reading speed of 14800 MB/s enjoy faster boot times and significantly improved overall computing performance
- M.2 2280 form factorenables hassle-free and easy usage, enhancing overall efficiency
- Easily access and retrieve files frequently, making the process convenient
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Kingston FURY™ Renegade G5 PCIe 5.0 NVMe M.2 SSD is for high-power users, hardware enthusiasts and gamers ready for the latest Gen 5x4 performance. With raging speeds of up to 14,800MB/s read and 14,000MB/s write, its extreme performance boosts game and app load times and improves reaction time, while its exceptional design keeps it cool.
- Extreme PCIe Gen5 speeds
- Advanced thermal design
- Seamless integration
- Maximised capacity
Tech Specs
| Depth | 3.1" |
|---|---|
| Width | 0.9" |
| Height | 0.1" |
| Brand Name | Kingston |
| Drive Type | Internal |
| Form Factor | M.2 2280 |
| Manufacturer | Kingston Technology Company |
| Product Line | FURY Renegade G5 |
| Product Name | FURY Renegade G5 PCIe 5.0 NVMe M.2 SSD |
| Product Type | Solid State Drive |
| Product Family | FURY Renegade G5 |
| Drive Interface | PCI Express NVMe |
Show all 26 specsShow fewer
| Endurance (TBW) | 1024 TB |
|---|---|
| Random 4KB Read | 2200000IOPS |
| Device Supported | Notebook |
| Random 4KB Write | 2150000IOPS |
| Storage Capacity | 1 TB |
| Weight (Approximate) | 0.26 oz |
| Maximum Sequential Read | 13.87 GB/s |
| Drive Interface Standard | PCI Express NVMe 5.0 x4 |
| Manufacturer Part Number | SFYR2S/1T0 |
| Maximum Sequential Write | 10.74 GB/s |
| Maximum Read Transfer Rate | 14800 MB/s |
| Maximum Write Transfer Rate | 14000 MB/s |
| Manufacturer Website Address | http://www.kingston.com |
| Mean Time Between Failures (MTBF) | 228.2 Year |
Datasheets & Resources
Related Products
More in PCISSD from KINGSTON CLIENT SSD and similar brands


500G NV3 M.2 2230 PCIE 4.0 NVME SSD

1000G NV3 M.2 2280 PCIE 4.0 NVME SSD

512G KC3000 PCIE 4.0 NVME M.2 SSD
More from KINGSTON CLIENT SSD
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


