
100W GAN PD COMBO CHARGER - 3C1A
100W GAN PD COMBO CHARGER - 3C1A
Key Features
- Whenever needed keep your devices powered and operational
- 5 A current enables your device recharge quickly
- Up to 100 W maximum power output
- Charging Station provides a dependable and fast charging solution for your notebook with maximum productivity
- 3.28 ft cable length help charging station mounted in a dependable and timely manner with maximum productivity
- Charging Station with 120 V AC input voltage for maximum feasibility and added productivity
- USB Type-C interface allows quick transmission of data, dependable charging at a higher rate for your convenience
- Delivers constant 5 V DC for smooth functioning & charging of the device
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
100W GaN PD Combo Charger - 3C1A, Powerfull 4-Port high-power charger with three USB-C PD 3.0, Fast Charger 2.0, PPS and one USB-A Quick Charge 3.0 fast charging ports, Supports maximum 100W output totally, C1/C2 support up to 100W, C3 up to 65W, USB-A up to 30W, USB-C Charging Station - Portable USB Type-C Charger - USB-C Power Adapter, Smart Power Distribution, ETL Certified, Compact Travel Charger with 1M AC Cable - for Laptop, Tablet, Phone & More
Ultra-Fast 100W Charging Output:
Power up your devices efficiently with a total output of up to 100W across 4 ports (3 USB-C + 1 USB-A). Supports charging 4 devices simultaneously, such as laptops, tablets, smartphones, and more
Smart Power Distribution
USB-C1/C2 deliver up to 100W, USB-C3 up to 65W, and USB-A up to 30W. Intelligent power management ensures optimal charging for each connected device
Power Delivery 3.0 Fast Charger
USB-C1/C2/C3 ports are compatible with Power Delivery 3.0, Fast Charger 2.0 / PPS technology protocol, USB A port is compatible with Quick Charger 3.0 protocol
Advanced GaN Technology
New Gallium Nitride (GaN) semiconductor material, low heat temperature, smaller size, higher charging efficiency, allows for power devices can operate at higher voltages and switching frequency which is more powerful and durable
ETL Certified & Safe to Use
Built-in safety features protect your devices from over-voltage, over-current, overheating, and short-circuit risks, offering reliable and secure charging at all times
Travel-Ready Universal Compatibility
Wide 100-240V voltage input makes it ideal for international travel. Comes with a 1-meter detachable AC power cable for added flexibility and ease of use
Portable & Sleek Design
Lightweight and compact form factor easily fits in your bag or desk drawer. Ideal for home, office, or on-the-go charging needs
Broad Compatibility
The USB Type-C charging box is not only suitable for various systems such as iOS of Apple products, Android as well as Windows, but also supports USB devices, such as smartphones and laptops with USB-C ports, tablets, Switch, game consoles, cameras and more Cellphone accessories. Moreover, it works well with USB-C to USB-C cord, USB-C to USB-A power cable, USB-C to iPhone charger cable...etc
Tech Specs
| Width | 2.4" |
|---|---|
| Height | 1.2" |
| Features | GaN Technology |
| Frequency | 60 Hz |
| Brand Name | SIIG |
| USB Type-C | Yes |
| Cable Length | 3.28 ft |
| Color Family | White |
| Manufacturer | SIIG, Inc |
| Product Name | 100W GaN PD Combo Charger - 3C1A |
| Product Type | Charging Station |
| Fast Charging | Yes |
Show all 37 specsShow fewer
| Input Voltage | 120 V AC |
|---|---|
| Product Color | White |
| Output Voltage | 12 V DC |
| Device Supported | iPad Air |
| Package Contents | <ul><li>100W GaN PD Combo Charger - 3C1A</li><li>Power Cord</li><li>Carrying Pouch</li><li>User Manual</li></ul> |
| Country of Origin | China |
| Packaged Quantity | 1 |
| Universal Adapter | Yes |
| USB Power Delivery | 2 x Type-C 100W |
| Brand Compatibility | Acer |
| Input Voltage Range | 100 V AC - 240 V AC |
| Maximum Output Power | 100 W |
| Weight (Approximate) | 7.04 oz |
| Maximum Input Current | 1.50 A |
| Output Voltage Detail | 9 V @ 3 A |
| Maximum Output Current | 5 A |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Manufacturer Part Number | AC-PW2511-S1 |
| Certifications & Standards | <ul><li>ETL</li><li>FCC</li><li>CE</li></ul> |
| Number of USB Type-C Ports | 3 |
| Maximum Storage Temperature | 158°F (70°C) |
| Minimum Storage Temperature | -4°F (-20°C) |
| Manufacturer Website Address | http://www.siig.com |
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Minimum Operating Temperature | 14°F (-10°C) |
Datasheets & Resources
Related Products
More in G-PWR from SIIG and similar brands
More from SIIG
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.





