100PK 11.5IN CABLE TIES BLACK
100PK 11.5IN CABLE TIES BLACK
Key Features
- 11.5in Cable Tie Multipack - 100-Pack
- Zip Ties
- TAA Compliant
- Designed to bundle and secure cables
- 18 pounds of tensile strength
- 11.5" / 11.5 Inch
- Black
- C2G Lifetime Warranty
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Cable ties make wiring and cable installations clean and well-organized. Use them to bundle and secure wire and cable, these ties are very easy to use; simply zip and snip. With a tensile strength of 18 lbs (8 kg), these ties are strong for high quality performance. Package contains 100 cable ties.
Tech Specs
| Length | 11.50" |
|---|---|
| Brand Name | C2G |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Product Name | 11.5in Cable Tie Multipack - 100 Pack - Black |
| Product Type | Cable Tying |
| Product Color | Black |
| TAA Compliant | Yes |
| Country of Origin | Taiwan |
| Packaged Quantity | 100 Pack |
| Cable Manager Type | Cable Tie |
| Weight (Approximate) | 5.60 oz |
Show all 15 specsShow fewer
| Additional Information | <ul><li>Simple to install; zip-n-snip</li><li>Keep cable bundles clean and well organized</li></ul> |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | 43039 |
| Manufacturer Website Address | http://www.legrand.us |
Datasheets & Resources
Related Products
More in CBLMGT from LEGRAND AV - C2G and similar brands
DB9 MALE SOLDER
DECORA MULTIMEDIA INSERT 2PORT WHITE
DB25 MALE SOLDER GOLD FLASH PLATING
More from LEGRAND AV - C2G
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



