100FT CAT5E MOLDED STP CABLE-RE SHIELDED (STP) ETHERNET NETWORK PAT
100FT CAT5E MOLDED STP CABLE-RE SHIELDED (STP) ETHERNET NETWORK PAT
Key Features
- Offers a reliable network connectivity
- Features Category 5e cable type for your convenience and desired usability
- Molded feature for your convenience and ease of usage
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Protect your high speed network from noise and electromagnetic interference when you connect with our shielded Cat5E patch cable. Meets or exceeds industry standards for NEXT and return loss. The molded boot provides extra strain relief and durability. Available in a variety of colors to easily color-code your network installation.
Please Note: For maximum protection against EMI/RFI interference, use our Cat5E shielded patch panel (#03864) and Cat5E shielded keystone jacks for complete end-to-end protection.
Connector 1: (1) RJ-45 Male
Connector 2: (1) RJ-45 Male
Tech Specs
| Features | Molded |
|---|---|
| Conductor | Copper |
| Brand Name | C2G |
| Cable Type | Category 5e |
| Cable Length | 100 ft |
| Color Family | Red |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Product Name | 100 ft Cat5e Molded Shielded Network Patch Cable - Red |
| Product Type | Network Cable |
| Product Color | Red |
| Shipping Width | 8" |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
Show all 24 specsShow fewer
| Shipping Height | 2.50" |
|---|---|
| Country of Origin | China |
| Cable Characteristic | Patch Cable |
| Weight (Approximate) | 2.56 lb |
| Manufacturer Part Number | 28708 |
| Certifications & Standards | TIA/EIA |
| Connector Type on First End | RJ-45 - Male |
| Connector Type on Second End | RJ-45 - Male |
| Manufacturer Website Address | http://www.legrand.us |
| Shipping Weight (Approximate) | 2.47 lb |
| Connector on First End Details | 1 x RJ-45 - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x RJ-45 - Male |
Related Products
More in ETHERN from LEGRAND AV - C2G and similar brands
6IN CAT5E GRAY SNAGLESS UTP CABLE
2FT CAT5E YLW NONBOOTED UTP CABLE
2FT CAT5E BLACK ASSEMBLED PATCH CABLE
More from LEGRAND AV - C2G
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



