
1000G NV3 M.2 2280 PCIE 4.0 NVME SSD
1000G NV3 M.2 2280 PCIE 4.0 NVME SSD
Key Features
- Capacities up to 4TB
- Includes Acronis cloning software
- Up to 6,000MB/s Read, 4,000MB/s Write
- Gen 4x4 NVMe PCle performance
- Ideal for high speed, low power storage
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
For high speed, low power storage needs
Kingston's NV3 PCIe 4.0 NVMe SSD is a next-gen storage solution powered by a Gen 4x4 NVMe controller, delivering read/write speeds of up to 6,000/5,000MB/s. It offers lower power consumption and reduced heat, optimising your system's performance without compromising value. The compact, single-sided M.2 2280 (22x80mm) design expands storage by up to 4TB conserving space for other components. Experience NVMe speeds with NV3.
Available in capacities from 500GB - 4TB , to give you all the space you need for applications, documents, photos, videos, games and more.
- Gen 4x4 NVMe PCIe performance
- Ideal for high speed, low power storage
- Capacities of up to 4TB
Key Features | Gen 4x4 NVMe PCIe performance
Upgrade your system with read/write speeds of up to 6,000/5,000MB/s.
Ideal for systems with limited space
Easily integrate into designs with M.2 connectors. Perfect for thin laptops and small-form-factor PCs.
Increased storage space
Available in a variety of high capacities up to 4TB providing ample space to store files, videos, documents and games with room to spare.
Tech Specs
| Depth | 3.1" |
|---|---|
| Width | 0.9" |
| Height | 0.1" |
| Brand Name | Kingston |
| Drive Type | Internal |
| Form Factor | M.2 2280 |
| Manufacturer | Kingston Technology Company |
| Product Name | NV3 PCIe 4.0 NVMe SSD |
| Product Type | Solid State Drive |
| Product Family | NV3 |
| Product Series | NV3 |
| Drive Interface | PCI Express NVMe |
Show all 24 specsShow fewer
| Endurance (TBW) | 320 TB |
|---|---|
| Device Supported | Notebook |
| Storage Capacity | 1 TB |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Weight (Approximate) | 0.25 oz |
| Maximum Sequential Read | 5.86 GB/s |
| Drive Interface Standard | PCI Express NVMe 4.0 x4 |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Manufacturer Part Number | SNV3S/1000G |
| Maximum Sequential Write | 3.91 GB/s |
| Manufacturer Website Address | http://www.kingston.com |
| Mean Time Between Failures (MTBF) | 228.2 Year |
Datasheets & Resources
Related Products
More in PCISSD from KINGSTON CLIENT SSD and similar brands


500G NV3 M.2 2230 PCIE 4.0 NVME SSD

512G KC3000 PCIE 4.0 NVME M.2 SSD

1000G NV3 M.2 2230 PCIE 4.0 NVME SSD
More from KINGSTON CLIENT SSD
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


