1000FT CAT6 BLACK SOLID PVC CMR CABLE
1000FT CAT6 BLACK SOLID PVC CMR CABLE
Key Features
- Solid UTP Riser CMR Black
- TAA Compliant
- 1000 ft
- CAT 6
- black
- Bulk cable
- UTP
- riser
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
This riser rated Cat6 cable is perfect for creating custom length horizontal network cable runs. This cable offers an exceptional value for jobs that require standards compliance at a cost-effective price and meets all of the ANSI/TIA-568-C.2 specifications. It also offers other features that make it easier to use, save on installation time and expense, and ensure product quality during the installation. This cable features markings in feet and meters, which marks the exact amount of cable remaining in the box, and a wide opening for the payout design, which reduces tension on the wire as it is pulled during installation.
Tech Specs
| Features | Flame Retardant |
|---|---|
| Brand Name | C2G |
| Cable Type | Category 6 |
| Cable Length | 1000 ft |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Package Type | Bulk |
| Product Name | 1000ft Cat6 Bulk Ethernet Cable - Riser CMR-Rated, UTP - Black |
| Product Type | Network Cable |
| Product Color | Black |
| Shipping Width | 15.50" |
| Shipping Height | 9.75" |
Show all 26 specsShow fewer
| Device Supported | Network Device |
|---|---|
| Country of Origin | United States |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| American Wire Gauge | 23 AWG |
| Weight (Approximate) | 22.05 lb |
| Environmental Compliance | Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | 56027 |
| Connector Type on First End | Bare Wire |
| Connector Type on Second End | Bare Wire |
| Manufacturer Website Address | http://www.legrand.us |
| Shipping Weight (Approximate) | 22.05 lb |
| Connector on First End Details | 1 x Bare Wire |
| Connector on Second End Details | 1 x Bare Wire |
Related Products
More in ETHERN from LEGRAND AV - C2G and similar brands
6IN CAT5E GRAY SNAGLESS UTP CABLE
2FT CAT5E YLW NONBOOTED UTP CABLE
2FT CAT5E BLACK ASSEMBLED PATCH CABLE
More from LEGRAND AV - C2G
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



