1000FT BULK CAT6 PNK GIGABIT SOLID 24AWG PLENUM CABLE 4PR
1000FT BULK CAT6 PNK GIGABIT SOLID 24AWG PLENUM CABLE 4PR
Key Features
- Exceeds CAT 6 performance requirements - Performance tested to exceed 500MHz
- Supports 10/100/1000 BASE-T
- Supports 10GBASE-T (up to 50 meters)
- Plenum Jacket
- Solid Cable
- UTP
- Pull-Box Design
- TIA/EIA-568-C Compliant
- Available in multiple colors and lengths
- TAA Compliant
- Lifetime Warranty
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Belkin CAT6 exceeds requirements of TIA/EIA-568-B.2-1 and ISO/IEC 11801. It is ideal for high-end solutions such as Gigabit Ethernet, 1.2Gbps ATM, and broadband video. This Cable consists of eight solid 24AWG wires and a separator to separate four pairs. Plenum-rated for horizontal installations.
Tech Specs
| Features | Flame Retardant |
|---|---|
| Brand Name | Belkin |
| Cable Type | Category 6 |
| Cable Length | 1000 ft |
| Manufacturer | Belkin International, Inc |
| Package Type | Bulk |
| Product Name | CAT6 Solid Bulk Cable, Plenum |
| Product Type | Network Cable |
| Product Color | Pink |
| TAA Compliant | Yes |
| Shipping Width | 14.63" |
| Jacket Material | Fire Resistant Polyvinyl Chloride (FR-PVC) |
Show all 24 specsShow fewer
| Shipping Height | 9" |
|---|---|
| Device Supported | Network Device |
| Country of Origin | United States |
| Data Transfer Rate | 1.2 Gbit/s |
| American Wire Gauge | 23 AWG |
| Manufacturer Part Number | A7L704-1000PNKP |
| Connector Type on First End | Bare Wire |
| Connector Type on Second End | Bare Wire |
| Manufacturer Website Address | http://www.belkin.com |
| Shipping Weight (Approximate) | 23.96 lb |
| Connector on First End Details | Bare Wire |
| Connector on Second End Details | Bare Wire |
Related Products
More in ETHERN from BELKIN - CABLES and similar brands
More from BELKIN - CABLES
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



