BELKIN - CABLES
1FT CAT5E BLU UTP RJ45 M/M PATCH CABLE BAG AND LABEL
$1.13
1000FT BULK CAT6 PNK GIGABIT 24AWG STRANDED CABLE
Request pricing
Pricing for this item is configured per-order. Add it to your inquiry below and we'll send a tailored quote.
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
| Features | Stranded |
|---|---|
| Brand Name | Belkin |
| Cable Type | Category 6 |
| Cable Length | 1000 ft |
| Manufacturer | Belkin International, Inc |
| Package Type | Bulk |
| Product Name | Cat.6 Network Cable |
| Product Type | Network Cable |
| Product Color | Pink |
| Shipping Width | 14.63" |
| Shipping Height | 9" |
| Device Supported | Network Device |
| Country of Origin | United States |
|---|---|
| Data Transfer Rate | 1.2 Gbit/s |
| American Wire Gauge | 24 AWG |
| Manufacturer Part Number | A7J704-1000-PNK |
| Connector Type on First End | Bare Wire |
| Connector Type on Second End | Bare Wire |
| Manufacturer Website Address | http://www.belkin.com |
| Shipping Weight (Approximate) | 23.96 lb |
| Connector on First End Details | Bare Wire |
| Connector on Second End Details | Bare Wire |
More in ETHERN from BELKIN - CABLES and similar brands

Other products available from this brand
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.