1000BASE-LX SFP TRANSCEIVER FOR CISCO NETWORKS
1000BASE-LX SFP TRANSCEIVER FOR CISCO NETWORKS
Key Features
- SFP (mini-GBIC) offers enhanced dependability with maximum productivity
- Up to 10x faster than standard Ethernet connection and provides high-performance
- Optical Fiber media support for a dependable and productive connectivity
- For transmitting data at gigabit speed over hundreds of miles with little integrity loss, single-mode fiber optic is an ideal solution
- SFP (mini-GBIC) with data networking application/usage for maximum productivity and usability
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Axiom SFP Transceiver Modules are 100% compatible in all OEM applications. They are pre-configured with an application specific code to meet the requirement set forth by the router and switch OEMs. Axiom compatible transceivers perform, fit and function identically when compared to "Original" Transceivers. Axiom brand transceivers also function with other brands within the same network.
Original Equipment Manufacturer (OEM)® names may be registered trademarks of the respective OEM, and the OEM has neither authorized nor sponsored the use of its trademark or trade name. All OEM names are used for comparative purposes only.
Tech Specs
| Depth | 2.2" |
|---|---|
| Width | 0.5" |
| Height | 0.5" |
| Brand Name | Axiom |
| Manufacturer | Axiom Memory Solutions |
| Product Name | 1000BASE-LX SFP Transceiver for Cisco (10-Pack) - GLC-LH-SM |
| Product Type | SFP (mini-GBIC) |
| Compatibility | <p>MSA Compliant</p> |
| Product Model | GLC-LH-SM-10PK |
| Connector Type | LC |
| Application/Usage | Optical Network |
| Packaged Quantity | 10 |
Show all 21 specsShow fewer
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
|---|---|
| Fiber Mode Supported | Single-mode |
| Media Type Supported | Optical Fiber |
| Weight (Approximate) | 0.37 lb |
| Total Number of Ports | 1 |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Interfaces/Ports Details | 1 x LC 1000BASE-LX Network |
| Manufacturer Part Number | GLC-LH-SM-10PK |
| Manufacturer Website Address | http://www.axiommemory.com |
Related Products
More in TRANS from AXIOM and similar brands
1FT CAT6 RED MOLDED BOOT PATCH CABLE 550MHZ
6FT USB 2.0 TYPE-A TO USB TYPE-A CABLE M/F
2FT CAT6 GREEN MOLDED BOOT PATCH CABLE 550MHZ
More from AXIOM
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



