
100 ADHESIVE CABLE MANAGEMENT CLIPS COMPUTER/NETWORK CORD HOLDER
100 ADHESIVE CABLE MANAGEMENT CLIPS COMPUTER/NETWORK CORD HOLDER
Key Features
- Cable Tying allows you to effectively utilize most of the space available with maximum dependability
- Cable Clamp cable manager type allows you to effectively utilize most of the space available with maximum dependability
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
These self adhesive one-piece black cable clamps provides an easy way to secure and organize cables in multiple locations. 100 Black cable clips are included, ensuring you'll have plenty on hand.
Keep Cables Organized
The cable clips support a 0.21 in. (5.5 mm) cable bundle diameter and mount to any wall with the included 3M adhesive backing. There's also a 0.20 in. (5 mm) mounting hole for added strength. The one-piece cable clamp can be opened and repurposed with different cables.
Industrial Strength
Made of durable black nylon 66 material and featuring a strong 3M adhesive sticky backing these cable holders are UL94 V-2 fire rated at up to 85°C.
Available in Different Sizes
To suit any application, StarTech.com offers a selection of these cable clamps in different sizes:
Small Cable Clamps (CBMCC1)
Medium Cable Clamps (CBMCC2)
Large Cable Clamps (CBMCC3)
These cable clamps are TAA compliant and backed by a StarTech.com Lifetime warranty and free 24/5 technical support. StarTech.com has been the IT professionals choice for over 30 years.
Applications
- secure, organize and route cables in your workspace
More from the Manufacturer
Tech Specs
| Width | 1" |
|---|---|
| Height | 0.50" |
| Length | 0.50" |
| Brand Name | StarTech.com |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | Small Cable Clamps (CBMCC1) |
| Product Type | Cable Tying |
| Product Color | Black |
| TAA Compliant | Yes |
| Product Material | Nylon 66 |
| Country of Origin | Taiwan |
Show all 24 specsShow fewer
| Packaged Quantity | 100 / Pack |
|---|---|
| Cable Manager Type | Cable Clamp |
| REACH free of SVHC | Yes |
| Weight (Approximate) | 0.10 oz |
| REACH Declaration URL | https://media.startech.com/cms/pdfs/cbmcc1_rohs.pdf |
| EU RoHS Declaration URL | https://media.startech.com/cms/pdfs/cbmcc1_rohs.pdf |
| Environmental Compliance | Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | CBMCC1 |
| Environmental Certification | EU RoHS |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
| End of Life Manual Availability | Yes |
Datasheets & Resources
Related Products
More in CBLMGT from STARTECH.COM and similar brands
More from STARTECH.COM
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.




