
California Proposition 65 Warning
10-PORT USB-A/C AND WRLS CHARGING
10-PORT USB-A/C AND WRLS CHARGING
Key Features
- Power and charge up to 6 USB-A & 4 USB-C devices and Wireless charging enabled phone simultaneously
- 10 USB charging ports, 6 USB-A ports have built-in smart charging IC to automatically detect your connected device and deliver the optimal power output up to 2.4A per port. 4 USB-C ports supports PD charge up to 18W of 5V, 9V or 12V per port
- Supports Wireless charging for iPhone 8/8 plus/X, Samsung Galaxy S9, S9 Plus, Note 8, S8, S8 Plus, Google Nexus 4/5/6, and other support Wireless charging enabled devices
- 8 individual open slots wide enough to hold most tablets or smartphones make this an ideal space-saving charging solution
- Integrated power switch controls the wireless charger to conserves energy. Multi-color LED ambient light indicates charging status
- Includes 150W high performance power adapter with Over-Current, Over-Voltage, Over-Charge, Short-Circuit safety protections to safeguard all of your connected devices
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Features
Allows you to organize with messy cords and clutter, charge 10 USB-A/C devices, and Wireless power devices simultaneously, such as Apple iPhone, iPad, Samsung Galaxy, Samsung Note, Surface, Google Nexus
3-in-1 Charging Station
This 10-Port USB-A/C & Wireless Charging Station with USB-A charging ports, USB-C charging ports, and Wireless charging make your power station more efficiency
Organized Design
8 individual open slots accommodate most tablets or smartphone to save space and keep your desk clutter-free
USB Fast Charging
Comes with 6 USB-A charging ports and 4 USB-C charging ports enable fully charge smartphones and tablets simultaneously
Smart Charging IC
Built-in the smart charging IC to automatically detect your devices and provides the best power outputs. The integrated 150W power adapter provides reliable power for USB-A (Max. 12W), USB-C (Max. 18W), and Wireless charging (up to 5W) power devices
Wireless Charging
Provides up to 5W Wireless charging for Wireless charging enabled devices, such as Apple iPhone 8/ 8 Plus/ X, Samsung Galaxy S9/ S9 Plus, Samsung Galaxy Note 8/ S8 /S8 Plus, Google Nexus 4/5/6...
Safe/Smooth
Safety non-slip padded deck to protect device chargers and LED light radiates smoothing comfortable ambient light with power on/off switch to control the light output
Multi-Protection
Multiple safety features including Over-Current, Over-Voltage, Over-Charge, and Short-Circuit protection to securely connect devices
Maximum Compatibility
Comes with six USB-A charging ports, four USB-C charging ports, one Wireless charging area (Max. 5W), eight open slots, Wireless power switch button, ambient light, DC power jack (150W)
ABS Housing Design
Smooth ABS housing with heat dissipation design for reliable performance and increase efficiency. Built-in power on/off button with LED provides easy recognition of power status
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| Width | 7.1" |
| Height | 3.5" |
| Brand Name | SIIG |
| USB Type-C | Yes |
| Manufacturer | SIIG, Inc |
| Product Name | 10-Port USB-A/C & Wireless Charging Station - 150W |
| Product Type | AC Adapter |
| Compatibility | <b>Apple Products:</b><br /> <ul> <li>iPhone 8</li> <li>iPhone 8 Plus</li> <li>iPhone X</li> <li>iPad</li> </ul> <b>Samsung Galaxy Produsts:</b><br /> <ul> <li>S9</li> <li>S9 Plus</li> <li>Note 8</li> <li>S8</li> <li>S8 Plus</li> </ul> <b>Google Smartphones:</b><br /> <ul> <li>Nexus 4</li> <li>Nexus 5</li> <li>Nexus 6</li> </ul> |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Product Color | Black |
| Output Voltage | 9 V DC |
Show all 24 specsShow fewer
| Material Family | Plastic |
|---|---|
| Device Supported | iPhone |
| Package Contents | <ul> <li>10-Port USB-A/C & Wireless Charging Station - 150W</li> <li>1 x DC Power Adapter, 19V/7.8A</li> <li>1 x User Reference Guide</li> </ul> |
| Country of Origin | China |
| Packaged Quantity | 1 |
| Maximum Output Power | 150 W |
| Weight (Approximate) | 1.41 lb |
| Maximum Output Current | 3 A |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) 2 |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | AC-PW1R11-S1 |
| Manufacturer Website Address | http://www.siig.com |
Related Products
More in NB-PWR from SIIG and similar brands
More from SIIG
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.






