10-32 CAGE NUTS BLACK MOUNTING 50 PACK SERVER RACK 10-32 CAGE NUTS
10-32 CAGE NUTS BLACK MOUNTING 50 PACK SERVER RACK 10-32 CAGE NUTS
Key Features
- Package of 50 #10-32 cage nuts
- All-black steel construction
- TAA compliant for GSA Schedule purchases
- Strong and sturdy material helps support a variety of equipment
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Versatile Mounting Options
This 50 Pack of 10-32 cage nuts are convenient to have on hand for installing server, network, AV and other rackmount equipment securely into your storage cabinet or server rack. This TAA compliant product adheres to the requirements of the US Federal Trade Agreements Act, allowing government GSA Schedule purchases.
The bulk pack is also suitable for new server rack and cabinet setups - perfect for those times when you drop or misplace a nut or two. The bulk package ensures that you have enough captive nuts available for all of your installations when you need them.
Durable Design
The steel square hole rack nuts come in an all-black finish for a seamless look.
CABCAGENUTS1032 is backed by a StarTech.com lifetime warranty and free lifetime technical support.
Tech Specs
| Depth | 0.50" |
|---|---|
| Width | 0.50" |
| Height | 0.40" |
| Brand Name | StarTech.com |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | 10-32 Cage Nuts - 50 Pack |
| Product Type | Nut |
| Fastener Type | Cage Nut |
| Product Color | Black |
| TAA Compliant | Yes |
| Package Contents | <ul> <li>50 x 10-32 Cage Nuts </li> <li>1 x Cage Nut Tool</li> </ul> |
| Product Material | Steel |
Show all 21 specsShow fewer
| Country of Origin | Taiwan |
|---|---|
| Fastener Quantity | 50 x Cage Nut |
| Packaged Quantity | 1 Pack |
| Weight (Approximate) | 0.47 lb |
| Threads Per Inch (TPI) | 32 |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | CABCAGENUTS1032 |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
Datasheets & Resources
Related Products
More in RACK-C from STARTECH.COM and similar brands
More from STARTECH.COM
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.






