10/100+ ETHERNET MEDIA CONVERTE R SC SM 1310NM 30KM AC PWR
10/100+ ETHERNET MEDIA CONVERTE R SC SM 1310NM 30KM AC PWR
Key Features
- Supports twisted pair cables for durability and improved signal transfer while ensuring smooth and seamless data transfer
- Expand your network capabilities with this 2 transceiver/media converter
- With 10/100Base-TX technology get up to 100Mbps data transfer rate over twisted pair cable
- Rack mounting enables you to organize wires & secure cables for professional installation
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The miniature miConverter 10/100 and miConverter 10/100 Plus are rate-switching 10/100 UTP copper to 100BASE-FX fiber media converters. The miConverter provides cost-effective fiber connectivity from Ethernet switches to diagnostic equipment, desktop and laptop computers.
They can be powered by a computer's USB port using the optional USB Power Adaptor Cable, which reduces the module's weight and eliminates the need to tether the miConverter to an electrical outlet that provide cost-effective fiber network extension and connectivity.
- Miniature 10/100BASE-TX to 100BASE-FX Ethernet media converter
- Supports 10BASE-T, 100BASE-TX, 100BASE-FX and the IEEE 802.3 specification
- Supports Full/Half-Duplex UTP auto-negotiation
- Automatically detects and adjusts crossover function
- Multimode, single-mode and single-fiber options
- ST or SC fiber connector options
- Domestic, Universal and Country/Region specific AC power supply options available
- Optional USB power adapter cable available for operation without AC power adapter
- The miConverter 10/100 Plus features DIP-switches for UTP and Link Mode configurations
- LED indicators for UTP and fiber status
- Wall-mount with optional mounting brackets
- Cost-effective
- Small and light, weighs only 5 ounces (without power supply)
- Lifetime Warranty and free 24/7 Technical Support
Tech Specs
| DVI | No |
|---|---|
| USB | No |
| Depth | 4.1" |
| Width | 1.7" |
| Height | 0.8" |
| Brand Name | Omnitron Systems |
| Form Factor | Wall Mountable |
| Manufacturer | Omnitron Systems |
| Package Type | Retail |
| Product Line | miConverter |
| Product Name | miConverter 10/100 Plus SC Single-Mode 30km US AC Powered |
| Product Type | Transceiver/Media Converter |
Show all 40 specsShow fewer
| SC Port Type | Duplex |
|---|---|
| Digital Audio | No |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Parallel Port | No |
| Product Model | 1123-1-x |
| Product Family | miConverter 10/100 Plus |
| Product Series | 10/100 Plus |
| Management Port | No |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Package Contents | <ul><li>miConverter 10/100 Plus SC Single-Mode 30km US AC Powered</li><li>US Power Supply - 120Volt / 60Hz</li><li>Velcro Strip</li><li>User Manual</li></ul> |
| Country of Origin | United States |
| Network Technology | 100Base-LX |
| Number of SC Ports | 1 |
| Digital Audio/Video | No |
| Ethernet Technology | Fast Ethernet |
| Fiber Mode Supported | Single-mode |
| Media Type Supported | Optical Fiber |
| Weight (Approximate) | 5 oz |
| Total Number of Ports | 2 |
| Additional Information | <p><b>Input Voltage:</b></p><ul><li>5-15VDC via 2.5mm barrel (0.5A @ 5VDC)</li><li>100-120VAC/60Hz (0.03A @ 120VAC)</li></ul> |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | 1123-1-1 |
| Certifications & Standards | <ul><li>EIA/TIA 568A/B</li></ul><b>Compliance:</b><ul><li>UL</li><li>CE</li><li>FCC Class A</li></ul><ul><li>IEEE 802.3 10BASE-T</li><li>IEEE 802.3u 100BASE-TX and 100BASE-FX</li></ul> |
| Maximum Distance Supported | 30 km |
| Fiber Optic Cable Wavelength | 1310 nm |
| Manufacturer Website Address | http://www.omnitron-systems.com |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| Fiber Optic Cable Core/Cladding Specification | 9/125 µm |
Related Products
More in MEDIAC from OMNITRON SYSTEMS and similar brands
GIGABIT ETHERNET MEDIA CONVERTE R SFP AC PWR
MEDIA CONVERTER CHASSIS 2 MODUL E ICONVERTER AC POWER
GIGABIT+ POE MEDIA CONVERTER SFP 3PIN 48VDC -40 TO 60C
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.