10/100/1000 CE 1.0 NID TO 1G SC SM 1310 12KM AC US -40-60C
10/100/1000 CE 1.0 NID TO 1G SC SM 1310 12KM AC US -40-60C
Key Features
- Expand your network capabilities with this 2 transceiver/media converter
- With 10/100/1000Base-T technology get up to 1000Mbps data transfer rate over twisted pair cable
- No hassle of internal installation, install externally
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The iConverter GX/TM2 conforms to the Ethernet in the First Mile (EFM) fiber standards to support Fiber-to-the-X Metropolitan and Enterprise LAN networks. The GX/TM2 provides intelligent, securely managed service demarcation at the customer premises, offering Quality of Service and enhanced Bandwidth Control (rate-limiting) capabilities. The GX/TM2 features built-in Operations, Administration and Maintenance (OAM) with comprehensive performance monitoring, fault detection and provisioning.
Tech Specs
| Depth | 4.8" |
|---|---|
| Width | 3.1" |
| Height | 1" |
| Brand Name | Omnitron Systems |
| Form Factor | External |
| Manufacturer | Omnitron Systems |
| Product Line | iConverter |
| Product Name | iConverter 8923N-1-AW Gigabit Ethernet Media Converter |
| Product Type | Transceiver/Media Converter |
| SC Port Type | Duplex |
| Product Model | 8923N-1-AW |
| Product Family | iConverter |
Show all 24 specsShow fewer
| Network (RJ-45) | Yes |
|---|---|
| Package Contents | <ul><li>iConverter 8923N-1-AW Gigabit Ethernet Media Converter</li><li>External Power Supply</li><li>mini DIN-6 male to DB-9 female Adapter</li></ul> |
| Country of Origin | United States |
| Network Technology | 10/100/1000Base-T |
| Number of SC Ports | 1 |
| Weight (Approximate) | 1.50 lb |
| Total Number of Ports | 2 |
| Manufacturer Part Number | 8923N-1-AW |
| Maximum Distance Supported | 12 km |
| Manufacturer Website Address | http://www.omnitron-systems.com |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| Fiber Optic Cable Core/Cladding Specification | 9/125 µm |
Related Products
More in MEDIAC from OMNITRON SYSTEMS and similar brands
GIGABIT ETHERNET MEDIA CONVERTE R SFP AC PWR
MEDIA CONVERTER CHASSIS 2 MODUL E ICONVERTER AC POWER
GIGABIT+ POE MEDIA CONVERTER SFP 3PIN 48VDC -40 TO 60C
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.