10/100/1000 4XRJ-45 POE+ SWITCH 2X LC SM 1310 12KM AC US
10/100/1000 4XRJ-45 POE+ SWITCH 2X LC SM 1310 12KM AC US
Key Features
- Power over Ethernet injector/source
- Supports frame sizes up to 10,240 bytes
- Supports IEEE 802.3at PoE+ on four RJ-45 copper ports
- Multiple port configurations: 5 Port Device: 1 Fiber + 4 RJ-45 , 6 Port Device: 2 Fiber + 4 RJ-45
- Supports 1000BASE-X fixed-fiber and 1000BASE-X or 100BASE-X SFP transceivers
- Redundant protected fiber link option (using dual LC or SFP transceiver models)
- Configurable PoE power reset
- Directed Switch Mode prevents flooding of video traffic
- Supports Dual PoE Device Mode and MUX Mode for traffic routing
- Available in AC and DC models
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The OmniConverter GPoE+/SX is a multi-port media converter that converts 10/100/1000BASE-T copper to 1000BASE-X or 100BASE-X fiber, and support Power-over-Ethernet (PoE and PoE+). OmniConverter PoE media converters provide network distance extension with fiber cabling, and function as PoE injectors providing power to four Powered Device (PDs) over standard UTP cables that carry the Ethernet data.
The GPoE+/SX provides up to 34.20W PoE+ (IEEE 802.3at) per RJ-45 port and supports frame sizes up to 10,240 bytes.
Models with two fiber ports support redundant fiber uplinks for critical applications that require protection and sub 50ms restoration in the event of a fiber failure. The second fiber port may also be used to cascade multiple media converters, or it may be used as another switch port.
Configurable features include Directed Switch Mode, MUX Mode, Dual PoE Device Mode and a PoE power reset.
When configured in Directed Switch Mode, video multicast traffic is only forwarded to the fiber uplink (Port 1), preventing the multicast video traffic from flooding other network ports.
MUX Mode allows the data traffic to be tunneled between two GPoE+/SX converters. The RJ-45 data traffic on one module will be mirrored to the corresponding RJ-45 on the other module.
The dual fiber port models can be configured in Dual PoE Device Mode. When configured, the GPoE+/SX operates as two separate PoE media converters, providing two separate fiber uplink ports to the same location.
PoE power reset enables a PD device to be re-initialized remotely. When a problem with a PD is identified, the fiber port on a managed switch can be shut down or disconnected, enabling the PoE power reset function on the OmniConverter. The PoE power to the PD is disabled for 2 seconds when a loss of receive fiber link is detected by the OmniConverter, eliminating the need for costly truck rolls to remote PD sites.
OmniConverter media converters support fixed-fiber connectors and Small Form Pluggable (SFP) transceivers, enabling easy adaptability to different fiber types, distances and wavelengths. They support multimode and single-mode dual fiber; and single-mode single-fiber, in standard and CWDM wavelengths.
The compact OmniConverter media converters can be wall mounted or DIN-rail mounted using an optional mounting clip. They are available with DC input power via terminal connectors or external 100 to 240V AC power adapters.
Tech Specs
| DVI | No |
|---|---|
| USB | No |
| Depth | 6" |
| Width | 5" |
| Height | 1.4" |
| Brand Name | Omnitron Systems |
| Form Factor | Wall Mountable |
| Manufacturer | Omnitron Systems |
| Package Type | Retail |
| Power Source | Power Supply |
| Product Line | OmniConverter |
| Product Name | OmniConverter GPoE+/SX 4x PoE+ 2x LC Single-Mode 12km US AC Powered |
Show all 36 specsShow fewer
| Product Type | Transceiver/Media Converter |
|---|---|
| Product Model | 9447-1-24x |
| Product Family | OmniConverter GPoE+/SX |
| Product Series | GPoE+/SX |
| Management Port | No |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Package Contents | <ul> <li>OmniConverter GPoE+/SX 4x PoE+ 2x LC Single-Mode 12km US AC Powered</li> <li>US Power Supply - 100-240Volt / 50-60Hz</li> <li>US AC Power Cord</li> <li>User Manual</li> </ul> |
| Country of Origin | United States |
| Network Technology | 1000Base-T |
| Number of LC Ports | 2 |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Fiber Mode Supported | Single-mode |
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Weight (Approximate) | 1.10 lb |
| Total Number of Ports | 6 |
| Additional Information | <b>Input Voltage:<br /></b> <ul> <li>46-57VDC via 2.1mm barrel (0.54A @ 48VDC)</li> <li>100-240VAC/50-60Hz (0.28A @ 120VAC)</li> </ul> |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | 9447-1-24-1 |
| Certifications & Standards | <ul> <li>EIA/TIA 568A/B</li> <li>Compliance: UL, CE, FCC Class A</li> <li>IEEE 802.3 10BASE-T</li> <li>IEEE 802.3u 100BASE-TX</li> <li>IEEE 802.3z 1000BASE-X</li> <li>IEEE 802.3ab 1000BASE-T</li> <li>IEEE 802.3af PoE</li> <li>IEEE 802.3at PoE+</li> </ul> |
| Fiber Optic Cable Wavelength | 1300 nm |
| Manufacturer Website Address | http://www.omnitron-systems.com |
| Number of PoE+ (RJ-45) Ports | 4 |
| Fiber Optic Cable Core/Cladding Specification | 9/125 µm |
Related Products
More in MEDIAC from OMNITRON SYSTEMS and similar brands
GIGABIT ETHERNET MEDIA CONVERTE R SFP AC PWR
MEDIA CONVERTER CHASSIS 2 MODUL E ICONVERTER AC POWER
GIGABIT+ POE MEDIA CONVERTER SFP 3PIN 48VDC -40 TO 60C
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.