10/100/1000 4 PORT MANAGED ETHE RNET VLAN SWITCH MODULE US AC POWER
10/100/1000 4 PORT MANAGED ETHE RNET VLAN SWITCH MODULE US AC POWER
Key Features
- Effectively increases available bandwidth on your network
- Quickly and easily set up a wired network with 4 networking ports
- With leading Layer 2 support, experience enhanced convenience, secure business operations, and a borderless network experience
- With Wall mounting feature, you can conveniently install the switch while keeping the wires and cables organized
- The unmanaged switch provides a quick, easy and cost-saving way to add wired networking to your home, office or small business; no intervention needed
- Up to 10x faster than standard Ethernet server connectivity while providing high-performance uplinks
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The iConverter 4GT is a four-port 10/100/1000 Ethernet switch. It is available as a compact unmanaged standalone unit or a managed chassis plug-in module.
The four RJ-45 ports support 10/100/1000Mbps, Half/Full-Duplex, and auto-negotiation. These features are configurable using DIP switches or through software management. The 4GT supports RJ-45 auto-crossover (MDI/MDI-X) on all four ports, eliminating the need for a crossover cable and facilitating connectivity to different types of Ethernet equipment.
The 4GT supports traffic prioritization with strict priority queuing. Incoming frames are assigned to one of four egress queues based on Class of Service (CoS) P-bit value. This allows high priority traffic, such as voice traffic, to egress the network with no impact from lower priority traffic during congestion.
Tech Specs
| Depth | 4.8" |
|---|---|
| Width | 3.8" |
| Height | 1" |
| Brand Name | Omnitron Systems |
| Manageable | No |
| Form Factor | Wall Mountable |
| Manufacturer | Omnitron Systems |
| Power Source | Power Supply |
| Product Line | iConverter |
| Product Name | iConverter 8482-4-D 4GT Ethernet Switch |
| Product Type | Ethernet Switch |
| Product Model | 8482-4-D |
Show all 25 specsShow fewer
| Product Family | iConverter |
|---|---|
| Layer Supported | 2 |
| Package Contents | <ul><li>iConverter 8482-4-D 4GT Ethernet Switch</li><li>External US AC Power Supply</li></ul> |
| Country of Origin | United States |
| Network Technology | 10/100/1000Base-T |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Weight (Approximate) | 1 lb |
| Manufacturer Part Number | 8482-4-D |
| Port/Expansion Slot Details | 4 x Gigabit Ethernet Network |
| Manufacturer Website Address | http://www.omnitron-systems.com |
| Total Number of Network Ports | 4 |
| Additional Warranty Information | <p>Free 24/7 Technical Support</p> |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 4 |
Related Products
More in SW-CP from OMNITRON SYSTEMS and similar brands

INSTANT 3AF TO USB ADAPTER
SUN/CISCO CROSSOVER ADAPTER RJ-45M TO RJ-45F

USB BLUETOOTH 5.0 ADAPTER BLUETOOTH RECEIVER DONGLE CLASS 2
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.