1-YR NC COMPLETE PLAN SASE SECU 1-YR NETCLOUD ENTERPRISE BRANCH ROU
1-YR NC COMPLETE PLAN SASE SECU 1-YR NETCLOUD ENTERPRISE BRANCH ROU
Key Features
- Savor simultaneous downloading and seamless streaming
- Uses ISM Band to connect your computers, wireless printers, game consoles, and other Wi-Fi devices for a smooth network experience
- For USB-enabled devices accessibility, the router comes with a built-in USB port
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The Ericsson Cradlepoint E400 routing and security appliance is designed to connect fixed locations using the latest standards of Stand Alone 5G cellular, Wi-Fi 7, satellite, and wired links. The all-in-one form factor makes it easy to connect offices, branches, store, clinics and pop-up temporary locations to the internet and critical applications without the need for extra hardware or complicated configurations. The embedded 5G or LTE modem means that connectivity is always available from day one without waiting for a wired connection while the dual-SIM ensures continuous uptime for connectivity.
Ideal for Wireless WAN
For organizations moving to a wireless WAN, the E400 offers the ability to pair 5G or LTE with a wired link and use a cellular link as a failover connection, hybrid WAN or a primary connection. For an all-wireless WAN, the E400 offers 5G or LTE performance, which can support the throughput needs of a small- or medium-sized office with the ability to add a second cellular connection to increase available bandwidth and reliability. The cellular modem offers advanced 5G technology to operate with 5G Stand Alone networks, which permit Network Slicing, or the ability to lock into a logical overlay performance-optimized for a specific use case with dedicated bandwidth, and quality of service. The embedded eSIMs provides deployment flexibility, expanded carrier profile options, and allows carrier switching without changing physical SIMs. An Ericsson provided minimal data plan on the eSIM allows for zero touch Provisioning and activation of the E400 in the field without additional connectivity requirements.
SD-WAN, Security Integration, LAN Extension Options, and Private Cellular
The E400 router offers SD-WAN to make cellular, wired and satellite connections optimized so that critical applications are assigned priority and run as expected even in challenging situations. Ericsson SASE zero trust security enhances the organization's security posture by minimizing the attack surface, limiting the blast radius, and preventing lateral movement. A single policy engine integrates policies for Secure Connect, SD-WAN, and Zero Trust Network Access for a truly unified visibility and management experience, providing simplicity and scalability.
If the LAN and Wi-Fi capacity of the E400 isn't sufficient for the location needs, expand the available ports and Wi-Fi clients with LAN Switches and Wi-Fi Access Points to add more users, more IoT devices and more applications - without adding complexity. This full stack solution, including the SD-WAN and SASE, is easily managed by NetCloud.
Additionally, the E400 router can serve as the user equipment router for private cellular networks that provide reliable local area network connectivity where wireless LAN fails to meet the network needs due to large areas or excessive congestion.
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| Depth | 5.6" |
| Width | 12.2" |
| Height | 2.1" |
| ISM Band | Yes |
| UNII Band | Yes |
| Brand Name | CradlePoint |
| Manufacturer | ERICSSON |
| Network Band | Tri Band |
| Product Name | E400-5GE-AM Modem/Wireless Router |
| Product Type | Modem/Wireless Router |
| USB Standard | USB 2.0 Type A |
Show all 43 specsShow fewer
| Product Model | E400-5GE-AM |
|---|---|
| VPN Supported | Yes |
| Product Family | E400 |
| Product Series | E400 |
| Package Contents | <ul><li>E400-5GE-AM Modem/Wireless Router</li><li>4 x Cellular Antenna, Charcoal, 600 MHz - 6 GHz, SMA, 155 mm</li><li>Power Supply, 12 VDC, 2x2, 1.5 meters</li><li>Ethernet Cable, Cat5e RJ45-to-RJ45, 1.5 meters</li><li>2 x Door Screws</li></ul> |
| Wi-Fi Generation | Wi-Fi 7 |
| MU-MIMO Technology | Yes |
| SIM Size Supported | Nano/eSim |
| Cellular Generation | 5G |
| Encryption Standard | WPA3-ENT |
| Ethernet Technology | 2.5 Gigabit Ethernet |
| Multi-SIM Supported | Yes |
| Maximum Upload Speed | 160 MB/s |
| Weight (Approximate) | 2.07 lb |
| ISM Maximum Frequency | 2.40 GHz |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11be/k/v |
| UNII Maximum Frequency | 6 GHz |
| Environmental Compliance | Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH) |
| Manufacturer Part Number | BLM1-E400-5GE-AM-N |
| Total Number of Antennas | 9 |
| Cellular Network Supported | LTE 3700 |
| Certifications & Standards | <ul><li>UL/cUL</li><li>CB Scheme</li><li>EN 62368-1</li><li>TSCA 40 CFR Part 751 and 40 CFR 721</li><li>Canadian Toxic Substance Act SOR/2012-285</li></ul> |
| Number of Internal Antennas | 9 |
| Manufacturer Website Address | http://www.ericsson.com/us |
| Number of SIM Card Supported | 2 |
| Total Number of Network Ports | 5 |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 4 |
| Broadband Transmission Technology | Cellular |
| Number of Broadband (RJ-45) Ports | 1 |
| Total Wireless Transmission Speed | 1.14 GB/s |
| Cellular Data Connectivity Technology | LTE Cat 20 |
Related Products
More in MNGSWS from ERICSSON ENT WIRELESS BUNDLES and similar brands
5-YR NC COMPLETE FOR SECURE IOT 5-YR NETCLOUD IOT ESSENTIALS PLAN A
3-YR NC COMPLETE PLAN FOR IOT S 3-YR NETCLOUD IOT ESSENTIALS PLAN A
5-YR NC COMPLETE PLAN FOR IOT S 5-YR NETCLOUD IOT ESSENTIALS PLAN A
More from ERICSSON ENT WIRELESS BUNDLES
Other products available from this brand

LINE CORD 250V C7 1.8M EU TYPE C LINE CORD 250V C7 1.8M EU TYPE C

LINE CORD 125V C7 1.8M NORTH AMERICA TYPE A USED W/ 170623-000

ROLLOVER SERIAL CABLE RJ45-RJ45 GRAY 4.3M W CBA850 W2000 ROLLOVER

GPIO CABLE SMALL 2X2 BLK 3M 22AWG USED W/ IBR1700 IBR900
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.