
California Proposition 65 Warning
1 PORT POE NETWORK CARD ADAPTER 2.5 GIGABIT ETHERNET NIC LAN RJ45
1 PORT POE NETWORK CARD ADAPTER 2.5 GIGABIT ETHERNET NIC LAN RJ45
Key Features
- Enjoy the super fast Gigabit Ethernet connection by inserting this Gigabit Ethernet card into your computer
- This 500MB/s bandwidth adapter is ideal for PCs with PCI Express 2.1 x1 slots, ensuring top level network connectivity for your desktops
- This single port gigabit ethernet card enables you to connect your computer system to your existing network
- Supports cost-efficient twisted pair cables for speedy data transfer up to 100 meters
- 2.5GBase-T network technology for reliable connectivity with maximum productivity
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Versatile Network PoE Card
The PCIe Ethernet card supports the IEEE 802.3af and IEEE 802.3at (Type 1 and Type 2) standards for Power Sourcing Equipment (PSE) and can deliver up to 48 V DC and 25.5 W of power to compliant Powered Devices (PD). This flexibility eliminates the need for a separate power source for remote networked devices such as IP cameras, access control devices, remote kiosks, and wireless access points.
Enhance Existing Hardware
The network interface card connects to an available x1 PCIe 2.1 (or higher) expansion slot. The card is shipped with a standard-profile bracket. It includes a low-profile bracket for installation in various computer chassis. Access up to 2.5 Gbps (NBASE-T) speeds using Cat5e cabling to utilize existing networks and equipment.
Take advantage of advanced features such as Audio-Video Bridging (AVB) for transmitting real-time content over Ethernet, VLAN tagging, 16K jumbo frame, full-duplex, and PXE.
This product is backed for 2 years, including free lifetime 24/5 multi-lingual technical assistance.
More from the Manufacturer
Tech Specs
| Width | 2.5" |
|---|---|
| Height | 0.6" |
| Brand Name | StarTech.com |
| Form Factor | Plug-in Card |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | 2.5Gigabit Ethernet Adapter |
| Product Type | Gigabit Ethernet Card |
| Chipset Model | RTL8125B |
| Bracket Height | Low Profile |
| Host Interface | PCI Express 2.1 x1 |
| Device Supported | Computer |
| Package Contents | <ul> <li>2.5Gigabit Ethernet Adapter</li> <li>1 x Low-profile Bracket</li> <li>1 x Quick-start Guide</li> </ul> |
Show all 25 specsShow fewer
| Country of Origin | Taiwan |
|---|---|
| Packaged Quantity | 1 |
| Network Technology | 2.5GBase-T |
| Chipset Manufacturer | Realtek |
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Weight (Approximate) | 7.80 oz |
| Total Number of Ports | 1 |
| Environmental Compliance | Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | ST1000PEXPSE |
| Maximum Data Transfer Rate | 2.44 Gbit/s |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in GBE from STARTECH.COM and similar brands
More from STARTECH.COM
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.






