
California Proposition 65 Warning
1 PORT PCIE NETWORK ADAPTER CARD 10 GIGABIT ETHERNET LAN RJ45
1 PORT PCIE NETWORK ADAPTER CARD 10 GIGABIT ETHERNET LAN RJ45
Key Features
- NETWORK ADAPTER FOR PC: This 10 GbE capable PCIe network adapter card provides high-speed data transfer rates for desktops/servers leveraging an existing Cat5e, Cat6, or Cat6a cabling infrastructure
- SPECIFICATIONS: Multiple Speeds NIC 10/5/2.5/1Gbps and 100/10Mbps - 10GBASE-T and NBASE-T - 1x RJ45 Port - PCIe 3.0 x2 - Marvell AQC113CS - 16K Jumbo Frame - VLAN - PXE Boot - EEE - Full-Height and Low-Profile Brackets Included
- COMPATIBILITY: The network card for PC is compatible with Windows, Windows Server, and Linux - The variable speed options and included low profile bracket widen the compatibility of the PCIe network card with current and legacy devices
- MULTI-GIGABIT CONNECTIVITY: The network interface card auto negotiates speed and supports 2.5/5 Gbps network speeds on Cat5e cabling, and 10 Gbps on Cat6/6a - The Ethernet network card supports IP/TCP/UDP checksum offload, secure boot, PTP, and AVB
- THE IT PRO'S CHOICE: Designed and built for IT Professionals, this 10Gb network card is backed for two years, including free lifetime 24/5 multi-lingual technical assistance
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Increased Network Speeds
This PCIe network card provides access to increased bandwidth. It reduces network slowdown/degradation when running data-intensive applications/processes such as FTPs, online storage/backup, and when streaming online content. NBASE-T technology maximizes the capability of Cat5e copper cabling over at distances of up to 100 meters. The Ethernet network card supports a 10 Gbps connection over copper using existing Cat6 (or better) copper cabling.
Enhance Existing Hardware
The Network Interface Card connects via an available PCI Express x2 3.0/4.0 (or higher) expansion slot. The card is shipped with a standard-profile bracket and includes a low-profile bracket for installation in various systems. This card is compatible with Windows, Windows Server, and Linux.
Take advantage of advanced features such as Audio-Video Bridging (AVB), VLAN tagging, 16 K jumbo frame, full-duplex, secure boot, and PXE.
The PCI Express 10G NIC is backed for 2-years, including free lifetime 24/5 multi-lingual technical assistance.
More from the Manufacturer
Tech Specs
| Width | 4.2" |
|---|---|
| Height | 0.8" |
| Brand Name | StarTech.com |
| Form Factor | Plug-in Card |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | 10Gigabit Ethernet Card |
| Product Type | 10Gigabit Ethernet Card |
| Chipset Model | AQC113CS |
| Product Color | Black |
| Bracket Height | Low Profile |
| Host Interface | PCI Express 3.0 x2 |
Show all 26 specsShow fewer
| Device Supported | Computer |
|---|---|
| Package Contents | <ul> <li>10Gigabit Ethernet Card</li> <li>1 x Low-profile Bracket</li> <li>1x Quick-start Guide</li> </ul> |
| Country of Origin | Malaysia |
| Packaged Quantity | 1 |
| Network Technology | 10GBase-T |
| Chipset Manufacturer | Marvell |
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Weight (Approximate) | 2.50 oz |
| Total Number of Ports | 1 |
| Environmental Compliance | Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | ST10GSPEXNB2 |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in ENET from STARTECH.COM and similar brands
More from STARTECH.COM
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.






