
1-PORT GIGABIT NETWORK CARD - LOW-PROFILE NIC TAA-COMPLIANT
1-PORT GIGABIT NETWORK CARD - LOW-PROFILE NIC TAA-COMPLIANT
Key Features
- TAA-COMPLIANT GIGABIT ETHERNET CARD: Network Card with Realtek RTL8111H chip adds a gigabit ethernet interface to a desktop or server; Features link speed and activity LED indicators allowing users to visually diagnose issues and confirm network speeds
- PLUG & PLAY COMPATIBILITY: Network Interface Card drivers auto-install in most major operating systems including Windows, Windows Server, and Linux; Works with Intel and AMD hardware platforms that have a PCI Express x1, x2, x4, x8, or x16 slot
- PERFORMANCE & MANAGEMENT: PCIe Network Adapter Card supports 9K jumbo frames to reduce packet overhead, Wake-on-LAN (WoL) for remote system booting, auto-negotiation between 10/100/1000Mbps, and VLANs for efficient network management
- UNIVERSAL FIT: PCI Express NIC comes with a pre-installed low-profile bracket for small form-factor computers, and it includes a standard-profile bracket for compatibility with full-sized desktops and servers
- THE IT PRO'S CHOICE: Designed and built for IT Professionals, this 1-port low-profile network card is backed for 2-years, including free lifetime 24/5 multi-lingual technical assistance
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
This TAA-compliant Gigabit Ethernet card adds a gigabit Ethernet interface to a desktop or server.
Plug And Play Compatible
This 1-port network interface card is plug-and-play compatible, with drivers that auto-install on major operating systems such as Windows, Windows Server, and Linux. It is compatible with Intel and AMD hardware platforms equipped with PCI Express x1, x2, x4, x8, or x16 slots.
Performance and Management
This network card features link speed and activity LED indicators for visual network speed verification and issue diagnosis.
This PCIe network adapter supports 9K jumbo frames to minimize packet overhead, Wake-on-LAN (WoL) for remote system booting, auto-negotiation between 10/100/1000Mbps, and VLANs for streamlined network management.
Universal Fit
The PCI Express NIC includes a pre-installed low-profile bracket for compatibility with small form-factor computers, as well as a standard-profile bracket for full-sized desktops and servers.
Tech Specs
| Width | 1.7" |
|---|---|
| Height | 0.7" |
| Features | Wake on LAN (WOL) |
| Brand Name | StarTech.com |
| Form Factor | Plug-in Card |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | Gigabit Ethernet Card |
| Product Type | Gigabit Ethernet Card |
| Chipset Model | RTL8111H |
| Product Color | Black |
| TAA Compliant | Yes |
Show all 32 specsShow fewer
| Bracket Height | Low Profile |
|---|---|
| Host Interface | PCI Express x16 |
| Device Supported | Computer |
| Package Contents | <ul><li> Gigabit Ethernet Card</li><li> 1 x Full Profile Bracket</li><li> 1 x Quick-Start Guide</li></ul> |
| Application/Usage | Network |
| Packaged Quantity | 1 |
| Network Technology | 10/100/1000Base-T |
| Chipset Manufacturer | Realtek |
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Weight (Approximate) | 1.20 oz |
| Total Number of Ports | 1 |
| Environmental Compliance | Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
| Manufacturer Part Number | ST1000SPEX2LT |
| Maximum Data Transfer Rate | 1000 Mbit/s |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
| Operating System Compatibility | Windows 8.1 |
| Additional Warranty Information | <p>Lifetime 24/5 multi-lingual technical assistance</p> |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| Maximum Operating Humidity (Non-condensing) | 10% |
| Minimum Operating Humidity (Non-condensing) | 80% |
Datasheets & Resources
Related Products
More in GBE from STARTECH.COM and similar brands
More from STARTECH.COM
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.






