
0.5M DISPLAYPORT CABLE DP 1.2 DP VIDEO DISPLAY CABLE CORD 4K VESA
0.5M DISPLAYPORT CABLE DP 1.2 DP VIDEO DISPLAY CABLE CORD 4K VESA
Key Features
- HIGH PERFORMANCE CABLE: This 50cm VESA Certified DisplayPort v1.2 cable supports 4K x 2K (3840x2400p 60Hz), 21.6 Gbps bandwidth, HBR2, 8Ch Audio, Multi-Stream Transport (MST), GTC for precise audio channel timing & 3D Stereo (2560x1600p 120Hz)
- RELIABLE DESIGN: Durable ABS connectors with flexible PVC strain relief & jacket prevents fraying/damage due to bending or rough usage; Metal connector sub-structure provides EMI shielding; Latching DP connectors prevent accidental disconnection
- QUALITY CONSTRUCTION: 28AWG wire with gold-plated connectors for improved signal integrity and reliability; Superior EMI shielding with Al-Mylar foil and copper braid provides higher quality video and audio; Backwards compatible with DP 1.1
- APPLICATIONS: Ideal for home/offices/boardrooms/conference rooms/classrooms; works with your professional workstations with FirePro™ S9000/7000, W8100/7100/5100 or R5000 graphic cards; Use with 1080p/UHD/4K monitors, projector or large display
- SPECS: 50 cm (1.6 foot) | Black | DisplayPort v1.2 | DP Latching Male to Male | 28 AWG | PVC cable jacket, ABS connector shell | Shield: Al-Mylar foil with Braid | Protocols: HBR 2, MST, GTC | Lifetime Warranty
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The DISPL50CM 0.5m/50cm DisplayPort 1.2 Cable with latches provides a secure, connection between your DisplayPort-equipped devices and is capable of providing higher performance than either HDMI® or dual link DVI.
The DP cable supports high resolutions of up to 4k x 2k (4096 x 2160) @ 60Hz with a maximum HBR2 bandwidth of 21.6 Gbps. The cable also supports Multi-Stream (MST) for daisy chaining multiple monitors and provides optional audio support.
The short 50cm DisplayPort cable is perfect for mobile applications, such as connecting your laptop to a monitor and it provides a portable solution that makes it perfect for carrying as a laptop accessory.
The DISPL50CM is backed by StarTech.com's Lifetime Warranty, for guaranteed reliability and ensures that digitally protected content is displayed properly, with both HDCP and DPCP capability.
Tech Specs
| Features | EMI Protection |
|---|---|
| Conductor | Copper |
| Shielding | Yes |
| Brand Name | StarTech.com |
| Cable Type | DisplayPort |
| Jacket Type | CMG |
| Cable Length | 1.64 ft |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | 0.5m Short DisplayPort 1.2 Cable with Latches M/M - DisplayPort 4k |
| Product Type | Video Cable |
| Compatibility | <p><b>AMD Graphic Cards</b></p> <ul> <li>FirePro S9000</li> <li>7000</li> <li>W8100</li> <li>7100</li> <li>5100</li> <li>R5000</li> </ul> |
Show all 39 specsShow fewer
| Product Color | Black |
|---|---|
| Shipping Width | 7.87" |
| WEEE Statement | https://media.startech.com/cms/pdfs/displ50cm_weee.pdf |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Shipping Height | 0.83" |
| Device Supported | Workstation |
| Connector Plating | Nickel |
| Country of Origin | China |
| Packaged Quantity | 1 |
| Data Transfer Rate | 21.6 Gbit/s |
| REACH free of SVHC | Yes |
| American Wire Gauge | 28 AWG |
| Supported Resolution | 4096 x 2160 |
| Weight (Approximate) | 0.12 lb |
| REACH Declaration URL | https://media.startech.com/cms/pdfs/displ50cm_rohs.pdf |
| EU RoHS Declaration URL | https://media.startech.com/cms/pdfs/displ50cm_rohs.pdf |
| Environmental Compliance | Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | DISPL50CM |
| Connector Type on First End | DisplayPort 1.2 Digital Audio/Video - Male |
| Environmental Certification | EU RoHS |
| Connector Type on Second End | DisplayPort 1.2 Digital Audio/Video - Male |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
| Shipping Weight (Approximate) | 2.08 oz |
| Connector on First End Details | 1 x 20-pin DisplayPort 1.2 Digital Audio/Video - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x 20-pin DisplayPort 1.2 Digital Audio/Video - Male |
| End of Life Manual Availability | Yes |
Datasheets & Resources
Related Products
More in A/V from STARTECH.COM and similar brands
More from STARTECH.COM
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.




